Zeytinyağı Sabunu Faydaları Nelerdir ?
Kapat

Zeytinyağı Sabunu Faydaları Nelerdir ?


Zeytinyağı Sabunu

Zeytinyağı sabunu yüzlerce senedir özellikle Anadolu’da kullanılan en doğal ve en sağlıklı temizlik malzemesi olarak kullanılmıştır. Yapımı oldukça sade olan zeytinyağı sabunu, içeriği oldukça faydalı olduğundan şampuan yerine hep kullanılagelmiştir. İçeriğinde zeytinyağından gelen e vitamini ve biofenoller olduğunda gerek cilt gerekse saç bakımında oldukça fayda sağlar. Peki bu mis gibi zeytin kokan, sabunları daha yakından inceleyelim.

Zeytinyağı Sabunu Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı sabunu meşe ağacının külünden ya da kostikten yapılır. En yaygın olan kostik ile yapılan zeytinyağı sabunudur. Zeytinyağı, su ve kostiğin karışımıyla soğuk yapım tekniğiyle yapılan sonra da kalıplara dökülen sabunlardır. Bu üç malzeme belli oranlarda kazanlarda karıştırılarak zeytinyağı sabunu elde edilir ve sonrasında arı kovanına benzeyen kalıplara dökülür,donarak şekil alması sağlanır. Zeytinyağı sabununda kaliteyi belirleyen şey kullanılan malzemelerin oranının doğru ayarlanması ve kullanılan zeytinyağının kalitesidir. Çok yüksek asitli zeytinyağı kullanmak doğru değildir ve çok yüksek asitli zeytinyağından üretilmiş sabunların oldukça ağır kokusu olur. Tercih edilmesi gereken 4 asiti geçmeyen zeytinyağından elde edilmiş sabunlardır. Bu anlamda güvendiğiniz yerden almanızı öneririz.  Olivkoy zeytinyağı olarak sabunlarımızı Kazdağı’nın yörük köylerinde geleneksel usullere göre yapıyoruz ve zeytinyağının tüketilebilir formundan üretiyoruz. Böylelikle zeytinyağının şifası sabunlarımıza da geçmiş oluyorZeytinyağı Sabununun Faydaları

 

Zeytinyağı  sabunu saç için idealdir.

Zeytinyağı sabunu yapımı esnasında, zeytinyağı kaynatılmadan sabuna dönüştürüldüğü için zeytinyağının içindeki vitaminler ve faydalı yapı taşları sabuna geçmektedir. Özellikle de zeytinyağında bulunan gliserin saç sağlığı için çok önemli bir bileşendir. Zeytinyağının doğal yapısından gelen gliserin, saça direkt nem ve parlaklık kazandırır. Dermatologlara göre saç dökülmelerinin sebeplerinden biri de saçın ve saç derisinde olan kuruluktur. İşte zeytinyağı sabunu, en doğal yöntemle saçın nem dengesini korur ve saç derisini besler. Bununla beraber  zeytinyağı sabununun saçın uzama hızına etkisi üzerine çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalar sonucunda normal şampuan ya da sabunlara göre iki kat tesir ettiği görülmüştür. İnce telli ve yavaş uzayan saçlara sahipseniz, zeytinyağı sabunu sizin için çözüm olabilir.

Buna ek olarak birçok kişinin muzdarip olduğu saçta kepeklenme problemidir. Zeytinyağı sabunu saç köklerini derinden temizlerken ölü deri tabakasını atar, saç köklerini ve deriyi besleyerek kepeklenme şikayetini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

 

Zeytinyağı Sabunu Cildi Besler ve Nemlendirir

Cildinizde kuruluk, çatlamalar ve buna bağlı daha yaşlı gözükme şikayetiniz varsa zeytinyağı sabunu kullanınız. Cildinizi düzenli olarak bu sabunla temizlediğinizde deri üzerindeki kuruma, pul pul dökülme en aza iner. Aynı zamanda cilt sorunlarının da zeytinyağı sabunuyla önüne geçebilirsiniz. Özellikle çok yağlı ciltlerin dengesini ayarlayıp sivilce oluşumu en aza iner. Buna bağlı olarak derinin muhtelif yerlerinde olabilecek egzama,sedef gibi psikosomatik semptomları baskılayarak, yoğunluğu azaltır. Zeytinyağı sabunu, beta karoten, vitamin E, squalen yönünden zengin sabunlardır. Bu sayede de cildi koruyup tazelemektedir. Üstelik kuru cildin kırışma oranını da düşündüğümüzde zeytinyağlı sabunların yaşlanma etkilerine karşı da koruyucu olduğunu söyleyebiliriz. Zeytinyağının hücre yenileyici özelliği de yaşlanma etkilerini azaltan bir diğer özelliktir.

Saç ve cilt sağlığınız için düzenli olarak zeytinyağı sabunu kullanınız. Bu harika özelliklere sahip doğal zeytinyağı sabunlarımızı web sitemizden kolayca sipariş verebilirsiniz.
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır