Kapat

Aç Karnına Zeytinyağı İçmenin 10 Faydası


Şifa İksiri Zeytinyağını Aç Karnına İçmenin 10 Faydası

Haftasonu koşturmaca içinde geçerken telefon çaldı. Telefonun ucunda Adana'dan birisi vardı. Öncelikle sesinde biraz tedirginlik ve kızgınlık vardı. Telefonumuzu olivkoy zeytinyağı web sitemizden bularak arayan müşterimizin ilk sorusu;"Zeytinyağınız kokuyor mu?" oldu. Bu sorunun ne anlama geldiğini iyi biliyorduk çünkü öncesinde de aynı sorunu yaşamış birçok kişi talihsiz bazı olaylar yaşamıştı. Bu sebepten öncelikle tanışıp konu hakkında detaylı bilgi istedik, sonrasında öğrendik ki, bizi arayan kişi bir zeytinyağı satın alır, ancak zeytinyağı öyle ağır kokmuş ki, müşterimiz o koku gider umuduyla zeytinyağını bir kaba boşaltıp birkaç gün havalanmasını denemiş, böylelikle belki de o ağır koku gider düşüncesi olmuş. Açıkta bekletmenin sonunda yemek yapar,ancak yemekde de oldukça ağır bir koku olunca yemeği olduğu gibi çöpe dökmek zorunda kalır. Bu kötü tecrübe sonrası daha düzgün bir ürün arayışına girince bizimle tanışır. İlk siparişinde 10 litre satın alır, denedikten iki hafta sonra 15 litre daha satın alarak bizlere teşekkürlerini iletti.

Bu yaşanmış olayı paylaşmamızın amacı öncelikle her zeytinyağının aynı olmadığını ve olamayacağını vurgulamaktır. Yazımızda zeytinyağı içmenin faydalarını anlatmadan önce bu ayrıntıyı mutlaka paylaşmamız gerekiyor çünkü kötü üretime maruz kalmış ya da tağşiş bir zeytinyağını içmeniz mümkün değildir. Tiksinti verici bir koku ve ağırlık alırsınız denediğinizde. O yüzden içilebilecek zeytinyağı öncelikle doğru yöntemlerle üretilmiş,saf,ari ve doğal olmalıdır. Kimyasala ya da bilinçsiz üretime maruz kalmış bir ürünün faydasından söz etmek elbette mümkün değildir. Gelelim konumuza

Aç karnına zeytinyağı içmenin faydaları nelerdir ? Bu sorudaki şu ayrıntı belki dikkatinizi çekmiştir;"Aç karnına" yani mide henüz boş iken zeytinyağı içmek oldukça önemlidir. Midenin iç yapısındaki minik tüylere benzeyen iç çeperin sağlıklı olmasında zeytinyağının büyük bir önemi vardır. Mide ülseri, gastrit gibi mide sorunu olan kişiler bu iç zarın ne kadar önemli olduğunu iyi bilir. Burada oluşan sağlıksız bir durum, mide yanması, gaz oluşumu, sancı gibi istenmeyen şikayetlerin oluşmasına neden olur. Bu yüzden önemsememiz gereken önemli ayrıntı mide sağlığımızdır. Aç karnına tükettiğimizde,zeytinyağı mide iç çeperi tarafından emilir ve zeytinyağının içindeki minör bileşenler buradaki dokunun onarımına güçlü bir destek verir. O yüzden aç karnına tüketilmesi özellikle önemlidir. Genel başlıklar altında inceleyecek olursak;

 Aç Karnına Zeytinyağı  İçmenin 10 Faydası Şunlardır;

• Mide ve sindirim sistemine yardımcı olur,muhtemel sindirim şikayetlerinin önüne geçilmesi konusunda önleyici rol oynar.

• Vücudumuzdan toksik atıkların temizlendiği, adeta laboratuvar gibi iş gören karaciğerin beslenmesine destek olur.

• Yaşlanma dediğimiz süreç hücrelerimizin zamanla aşınması ve değişikliğe uğramasıdır. Aç karnına zeytinyağı içildiğinde, bio fenoller hücre yapısını besleyerek yaşlanmayı geciktirici rol oynar. Sadece içilmesi değil cilde de sürülmesi bu etkinin hızlı görülmesi açısından önemlidir. 

• E vitamini, bio fenol ve selenyum içermesinden mütevellit kalp sağlımız için çok önemli faydalar sağlamaktadır. Damar sertliği,kalp krizi gibi hayati risk taşıyan durumların oluşmasında önleyici etkiler barındırır.

• Vücutta onarım gerektiren durumlarda kilit rol oynar. Örneğin yanık gibi dış tehditler neticesinde oluşmuş durumlarda, organların kendini toparlaması için destek olur.

• Bağırsak mikrobiyotasını besleyerek buradaki faydalı bakterilerin sağlıklı olmasına destek verir. Bu yüzden olumsuz düşünce ve duyguların önlenmesi noktasında zeytinyağı dolaylı fayda sağlar. Çünkü vücudumuzun ikinci beyni sayılan bağırsaklarda yaşayan bakteriler duygu durumumuz üstünde oldukça etkili bir role sahiptir.

• Çocuklarda gelişim döneminde henüz bağışıklık sistemi tam gelişmemiştir. Bununla beraber kemik yapısında da gelişmeler devam etmektedir. Zeytinyağı, zengin içeriği sayesinde gelişim evresindeki çocuklar için mucizevi faydalar sağlar.

• Vücutta oluşan egzama, kuruluk gibi şikayetlerde,deri üzerine uygulayıp aynı zamanda zeytinyağı içildiğinde onarıcı bir etki gösterir.

• İnsan vücudunda en fazla enerji tüketen ve bütün işlerin tam ortasında yer alan beyin için oldukça faydalıdır. Yapısındaki vitamin ve bio fenoller sayesinde beyin sağlığının korunması noktasında faydalar sağlar.

Bir röpotajda Prof. Dr. Semih Ötleş şunu belirtmektedir, "Avrupa'da yaşayan insanların 60 ile  75 yaş ortalama ömür sürerken, Akdeniz ülkelerinde bu rakam seksene  kadar çıkabiliyor" dedi. Sağlıklı ve uzun ömrün sırrı hayatımızdan zeytinyağını eksik etmemekten geçiyor. Sağlığınız için her sabah aç karnına zeytinyağı içmeyi unutmayın.

 

Zeytin Bakkal | Olivkoy Zeytinyağı Aç Karnına Zeytinyağı  İçmenin 10 Faydası
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır