Kapat

Adatepe Köyünden Sofranıza Olivkoy Zeytinyağı


Adatepe Köyünde Zeytinyağı Üretimi1912 yılında Adatepe ismini alan bu köyün tarihi Selçuklu dönemine kadar gitmektedir. Rumların, Türklerin birlikte huzur içinde yaşadığı bu köy küçüktür ancak hem bereketli hem de huzurludur. Zeus altarının ucundan Adatepebaşı köyünün sırtlarına doğru uzanan bu topraklarda zeytin ve çağ ağaçları yanyana boy verir. Boyu yer yer elli metreyi geçen çam ağaçlarına zeytin ağaçları, bereketli meyveleri ile dostluk eder. Adatepe köyünde zeytinyağı üretimi ne zaman başladı derseniz, yazılı olarak kesinlik ifade eden bir tarih olmamakla beraber Selçuklu döneminden bu yana olduğu düşünülmektedir. Bu tarih nereden baksanız en az 700-800 yıl öncesine uzanmaktadır. Yüzlerce seneden bu yana bilge ağaç bu toprakları beslemekte.

Adatepe köyü zeytinyağı müzesi bu tarihi yolculuğa kısmen işaret etmektedir. Her biri birkaç ton ağırlığında granit taşlarla zeytinlerin parçalanıp zeytinyağı üretimi yapıldığını somut olarak görmekteyiz. Zeytinyağının bu kadar keyifli ve özel bir tada sahip olmasının temelinde belki de bu zengin coğrafyanın güçlü oksijen yoğunluğu vardır belki de. Bilmeyenler için hatırlatalım :"Dünyada oksijen yoğunluğunun en yüksek ikinci bölgesi Kazdağı bölgesidir." Bu dağlık arazide zeytin ağaçlarının arasında yürürken çektiğiniz nefesin ciğerlerinize doluşunu çok net hissedersiniz. Böylesi bir iklimde kendine hayat şansı bulan zeytin meyvelerimiz oldukça lezzetli ve şifası yoğun olmakta.

Adatepe köyü zeytinyağı fiyatları nedir diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu güzel ancak zorlu dağlık bölgede üretim yapmak hem maliyetli hem de zorludur. Dağlık engebe arazide yürümesi bile güç iken zeytini toplayıp saatler içinde sıkıma sokup iyi bir zeytinyağı elde etmek maliyetli olduğundan fiyat noktasında bu fark görülmektedir. Adatepe zeytin müzesinde eski döneme ait üretim tekniğinin devamı niteliğinde devam eden süreçte, aynı keyif ve şifa devam etmektedir. Adatepe zeytin sütü olarak da geçen taş baskı sızma zeytinyağı üretimi kısıtlı bir miktarda da olsa devam etmektedir.

Adatepe köyünde üretimi yapılan Olivkoy zeytinyağını özel yapan nedenlerden bir tanesi de bu köyün yüzlerce senelik geçmişine şahitlik etmesidir. Sağlıklı zeytin meyveleri, işinin ehli üreticisi ile bir araya geldiğinde Kazdağı'nın tarifsiz lezzeti Olivkoy zeytinyağı meydana çıkmaktadır.

Adatepe köyünden sofranıza uzanan Olivkoy zeytinyağını farklı kılan özellikleri nelerdir derseniz, şunları söylemek mümkündür;Çok hoş rayihası ve Kazdağına özgü keyifli bir lezzeti vardır.Her zaman taze kalması için özel alanlarda, çelik krom tanklarda muhafaza edildiğinden sağlıklı ve lezzetli yönünü hep korur.Sağlıklı ve iyi zeytin meyvelerinden sıkımı yapılır. Böylelikle ağır koku, kötü tat gibi şikayetler asla olmaz.

Şayet yolunuz bu şirin köyümüze düşmüyor ise online mağazamızı ziyaret ederek zeytinyağınızı Kazdağı'nın uçlarında yer alan Adatepe köyümüzden taze taze sizlere ulaştırabiliriz. Mesafeleri yakın etmek için bir tık uzağınızdayız, bekleriz.


 
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır