Kapat

Boyalı Katkılı Zeytin Nasıl Anlaşılır ?


Boyalı zeytin nasıl anlaşılır ? Satın aldığınız her zeytinin doğal ve katkısız olduğuna emin misiniz ? Zeytin satın alırken sadece iri olup olmadığına mı bakıyorsunuz yoksa dalındaki doğallığını koruyup korumadığına da bakıyor musunuz ? Eğer tercihiniz katkısız, doğal zeytin yemek ve katkılı zeytini tespit etmek ise bu yazımızı mutlaka sonuna kadar okuyun.

Boyalı zeytini nasıl anlarız ? Takdir edersiniz ki, zeytin dünyanın en şifalı ve lezzetli meyvelerinden birisidir. Böylesine saf ve şifa dolu bir meyveye neden boya ya da katkı maddesi eklemek gerekir hiç düşündünüz mü ? Dalındaki saflığını korumak varken niçin gıda boyası eklenir ? Gelin bu yazıda bunların üstünde biraz duralım. Saf olmayan zeytinde şu katkı maddeleri olabilir;

  • Gıda boyası
  • Demir pası
  • Kimyasal katkı maddeleri

Peki neden zeytin ile ilgisi olmayan bu maddeler zeytine eklenir ? Zeytin dalındaki hali ile tüketilemez. Oldukça acıdır ve tüketime uygun değildir. Doğal yöntemlerle zeytin fermente edilmeli ve acılığı çıkarılmalıdır. Bunu yapmanın yolu oldukça sade ancak zahmetli ve uzun sürelidir. Zeytine belli miktarda su ve tuz ekleyerek acılığını dışarı atması sağlanır. Böylelikle fermente edilen zeytin tatlanır ve kahvaltıda tüketime uygun hale gelir. Zeytine su ve eser miktarda tuz ekleyip, belli aralıklarla altüst ederek tatlandırılması aylar sürer. Bu işlem iki haftada bir yapılarak beş altı ayda ancak zeytin tatlı hale gelir. Bu süreç hem zorlu hem de uzundur. Yüksek tonajlı üretimde bu süreyi ve zahmeti kısaltma adına, fermentasyon sürecini hızlandırmak için katalizör eklenir. Zeytinin içine paslı demir koymak ya da kimsayasal ek maddeler eklemek acılığın alınması noktasında hızlanma sağlar. Lakin bu yöntem insan sağlığı açısından riskli ve zararlıdır. Ayrıca zeytinin doğallığını da bozan bir yoldur. Bunun yerine olması gereken  doğal fermantasyon yöntemidir.

İçine boya ya da katkı maddesi eklenmiş zeytini nasıl anlarsınız ? Markette şarküteri kısmına geldiğinizde zeytinleri tek yerden çıkmış ve simsiyah olduğunu görürsünüz genelde. Bu normal değildir. Peki neden ? Dalındaki zeytinin güneş ışığını alma derecesi ve açısı farklılık gösterir. Bazı zeytin taneleri güneşi doğrudan aldığı için daha siyah iken bazı taneler dalın iç kısmında kalır ve güneşi daha az alır. Güneşi daha gören zeytin tam kararmaz, kahverengi bir görüntüsü olur. Bu doğal bir durumdur. Ancak bu hetorojen görüntüyü gidermek için gıda boyası eklenerek zeytin tanelerinin simsiyah ve tek renk olması amaçlanır.

Zeytinin sırrı çekirdeğinde saklıdır.

Evet, zeytini alıp çekirdeğine baktığınızda simsiyah bir görüntü varsa bu doğal bir zeytin değildir. Bu zeytini tercih etmememiz gerekir. Çünkü doğallığını kaybetmiş zeytin hem lezzetli değildir hem de insan sağlığı için risk oluşturabilir. O halde bir zeytinin boyalı mı değil mi anlamak istiyorsak çekirdeğine dikkat etmemiz gerekiyor. Zeytinin çekirdeği kahverengi olmalıdır.

Doğal katkısız zeytin nasıl anlaşılır ? Doğal katkısız zeytinin ilk işareti çekirdek rengidir. İkincisi de kokusu. Katkısız zeytinde belirgin bir zeytin kokusu vardır. Buram buram zeytinin kendisi kokar. Ancak katkı maddesi ya da boya katılmış veyahut paslı demirle tatlandırılmış zeytinde koku çok zayıftır. Tadı keyifli değildir. Doğal zeytin hem güzel kokar,rahatsız etmez hem de lezzeti yerinde olur. Böylelikle çekirdekten sonra bakacağımız ikinci özelliğin koku ve tat olduğunu öğrenmiş olduk. Üçüncü işaret ise tüm zeytin tanelerinin aynı renkte olmaması gerekir. Çünkü zeytinlerin güneş ışığını alma açısı ve süresine göre bazıları daha siyah, bazıları da kahverengi bir görüntü alır. O yüzden farrklı tonlarda olan zeytin taneleri doğallığın diğer işaretidir.

 
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır