Kapat

Edremit'ten Küçükkuyu'ya Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı Hikayesi


Edremit'ten Küçükkuyu'ya Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı Hikayesi

Edremit ilçesine bağlı Zeytinli köyüne giderseniz, Hasan Boğuldu Şelelasi etrafında bazı yıkık harabe görüntülü yerler görürsünüz. Bu yıkık binaların içine girdiğinizde çok eski dönemlerden kalma taş baskı zeytinyağı fabrikası ile tanışmış olursunuz. Artık çalışamayacak kadar eski pres makinaları, zeytinyağlarının dolduurularak dinlendirildiği havuzlar sizi nesiller öncesi dönemlere götürür. Bu sadece Zeytinli-Edremit bölgesinde değil; Küçükkuyu'da da böyledir.

Küçükkuyu beldesi,Kazdağı'nın eteklerinde yerleşir. Daha doğrusu, Kazdağı'nın denize temas ettiği bir uçta yerleşen minik beldenin adıdır Küçükkuyu. Yeşilyurt köyünden Adatepe sırtlarına kadar gezdiğinizde taş baskı zeytinyağı fabrikaları ve kontinü zeytinyağı fabrikalarına dair kalıntılara rastlamanız mümkün. Zeytinyağı üretimi bu körfezin en önemli geçim kaynağı olmuş. Hem bugün hem de yüzlerce yıl öncesinde de. O yüzden zeytinyağı üreticileri oldukça çoktur bu bölgede. Dünyada oksijen yoğunluğunun en fazla ikinci bölge olmasından da kaynaklı oldukça tanınmış bu bölgede üretilen soğuk sıkım sızma zeytinyağını beğenmeyen neredeyse yoktur. Peki neden bu kadar çok sevilerek tüketiliyor derseniz,ağır kokmaması,lezzetinde zeytin meyvesinin nefaseti olması ön planda gelmektedir. Dünyaca ünlü gurmelerin bile övgüyle bahsettiği Küçükkuyu ve Edremit zeytinyağı çok eski dönemlerden beri tat ve şifa vermekte. 

Balıkesir ve Çanakkale'nin sınırını belirleyen Mıhlı Şelalesinin üst kısımlarına doğru çıktıkça Taş Değirmen diye bir yere gelirsiniz. Bu noktada yıkık ve çok eskiden kalma bir ticarethaneye denk gelirsiniz. Bu yerin bir dönem değirmen olarak işletilmesinden kaynaklı buraya taş değirmen adı verilmiş. Bu binanın daha eski dönemlerini araştırdığınızda buranın aslında bir dönem taş baskı zeytinyağı üretimi yapan fabrika olduğunu görmek ayrı bir güzellik sebebi. Yüzlerce senedir bu bölgenin en iyi zeytinyağını üretmesi pek tabii tesadüf olmadığı anlaşılmakta. Nesillerin kazandığı tecrübe birikimin izlerini taşıyan bu yıkık binalar, yeni neslin çok daha modern ve yüksek kapasiteli fabrikalar açmasına ilham olmuş durumda. Bunun bir örneği de Olivkoy Zeytinyağının üretildiği fabrikadır. Çok daha yüksek kapasiteli üretimin yapıldığı bu fabrikada, onlarca kişi çalışmakta. Temiz üretimin esas alındığı bu fabrikada üretilen eski dönemde küplerde saklanan zeytinyağı artık çelik krom tanklarda, serin depolarda muhafaza edilmekte. Böylelikle insan sağlığına şifa iksiri olan Küçükkuyu zeytinyağı (diğer adıyla Edremit sızma zeytinyağı ) korunmuş olarak saklanabilmektedir.

Edremit Zeytinyağı mı Küçükkuyu Zeytinyağı mı ?

Edremit ilçesi ve Küçükkuyu beldesi her ne kadar ayrı lokasyonlar olsa da bu iki yerleşim yeri aynı körfezin içinde yer alan yerleşkelerdir. Yaşayan insanların adetleri de alışkanlıkları da aynıdır. Buna benzer bahçelerde yetişen zeytin ağacı tipi de aynıdır. Edremiy yağlık, şakran ya da midilli türü diye adlandırılan zeytin ağacı türleri hayat bulur bu topraklarda. Aslına bakarsanız bu iki yerleşim birimi aynı Kazdağı'nın farklı uçlarında yer alan kardeş bölgelerdir. O yüzden zeytinyağları da coğrafi ve iklim şartları da çok benzer. O yüzden ister Küçükkuyu'dan isterseniz Edremit beldesinden zeytinyağı alsanız, hemen hemen aynı ürünü satın almış olursunuz.

Küçükkuyu ve Edremit'te soğuk sıkım zeytinyağı üretimi nasıl yapılmakta ?

Zeytinyağı üretiminde soğuk sıkım tekniği son yıllarda oldukça talep gören ve olması gereken bir yöntem olarak karşımıza çıkmakta. Bilimin de işin içine girmesiyle,zeytinyağının nasıl şifalı bir iksir olduğu artık somut verilerle önümüzde. Ancak her zeytinyağının aynı şifayı barındırdığını söylemek imkansız. Soğuk sıkım tekniği ile sıkımı yapılmayan zeytinler, şifasını kaybetmekte ve böylelikle tüketen kişiye yeterli derece şifasını verememekte. Böyle olunca hem Küçükkuyu'daki hem de Edremit'teki zeytinyağı üreticilerinin bir kısmı sıcak sıkım tekniğini terk ederek soğuk sıkıma yöneldi. Böylelikle lezzetli olan zeytinyağı, şifasını da korumuş oldu.

Zeytinyağı üretimi zor mudur ?

Evet her coğrafi bölge için zorluklar vardır ancak bulunduğumuz bölge çok fazla eğimli,engebe arazi olduğundan zeytini toplamak,ağacın bakımını yapmak oldukça zordur. Arazi şartları tüm iş süreçlerini zora soktuğundan bu muhitte zeytin ve zeytinyağı üretimi çok daha zor ve emek isteyen bir süreçtir.

Olivkoy Zeytinyağı ve Zeytin Bakkal Edremit'te mi yoksa Küçükkuyu'da mı ?

Bizler nesillerdir Çanakkale'ye bağlı Küçükkuyu beldesinde üretim yapmaktayız. Zeytin bahçelerimiz dağıtık olarak yerleştiğinden bir kısmı Yeşilyurt köyüne yakın bir kısmı da Adatepe köyü sırtlarındadır. Bununla beraber Edremit bölgesine yakın zeytin bahçelerimiz de bulunmakta. Ancak ana üretim yerimiz Küçükkuyu'dur.
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır