Kapat

Zeytinin,Kalemin ve Emeğin Şehri;Edremit


Edremit Zeytin ve Zeytinyağı

Çocuklar Gibi
Bende hiç tükenmez bir hayat vardı
Kırlara yayılan ilkbahar gibi
Kalbim hiç durmadan hızla çarpardı
Göğsümün içinde ateş var gibi
Başını göğsüme sakla sevgilim
Güzel saçlarında dolaşsın elim
Bir gün ağlayalım, bir gün gülelim
Sevişen yaramaz çocuklar gibi
Hissedince sana vurulduğumu
Anladım ne kadar yorulduğumu
Sakinleştiğimi, durulduğumu
Denize dökülen bir pınar gibi
Başını göğsüme sakla sevgilim
Güzel saçlarında dolaşsın elim
Bir gün ağlayalım, bir gün gülelim
Sevişen yaramaz çocuklar gibi
Sözün, şiirlerin mükemmelidir
Senden başkasını seven delidir
Yüzün çiçeklerin en güzelidir
Gözlerin bilinmez bir diyar gibi
Başını göğsüme sakla sevgilim
Güzel saçlarında dolaşsın elim
Bir gün ağlayalım, bir gün gülelim
Sevişen yaramaz çocuklar gibi
Başını göğsüme sakla sevgilim
Güzel saçlarında dolaşsın elim
Bir gün ağlayalım, bir gün gülelim
Sevişen yaramaz çocuklar gibi


Yazımıza Sebahattin Ali'nin dizeleriyle giriş yapalım istedik. Sebahattin Ali.. Edremit denince akla  gelen iki şey nedir diye sorsalar biri zeytin diğeri Sebahattin Ali denir herhalde. Bu topraklarda doğup büyüyen, Havran'lı koca Seyit'in komşu Sebahattin Ali yaşadığı dönemde adı çok duyulmasa da, ölümünden sonra dalga dalga ünü yayıldı. "Kürk Mantolu Madonna, Değirmen, İçimizdeki Şeytan, Kuyucaklı Yusuf..." ve diğer kitapları. Bugün bu kitapları okumayan az insan vardır.Hangi kitabı olursa olsun, elinize aldığınızda yudum yudum suyu içer gibi hızlıca okur bitirirsiniz. Bu yönüyle Sebahattin Ali'nin namı birçok insana ulaşmıştır.


Peki neden bu önemli yazarımız hakkında yazmak istedik. Aslında yazımızın konusu Edremit ve Zeytin. Ancak Edremit denince Sebahattin Ali'yi anmamak biraz eksiklik biraz da vefasızlık olur. O yüzden onun dizeleri ile başladık yazıya. Evet asıl konumuz Edremit. Küçükkuyu'dan çıkıp sahil boyu yolu takip ettiğinizde yaklaşık 40 km sonra Zeytinli sonra da Edremit çıkar karşınıza. Bir yanı denize bakan bir yanı zeytin ağaçlarından müteşekkil ormana dayanan bir yerleşke. Düz ovayı andıran arazi ile her türlü üretime elverişli bir yerdir. Çoruk tarlalarında karınca sürüsü gibi çalışan kadınları görürsünüz. Yaşar Kemal'in dizelerinden çıkmış gibi bir tablodur. Boylu boyunca yüzlerce dönem arazi üzerinde kurutulmuş domates üretimi, zeytinlikler, defne kekik hasatı... Daha nice üretimlerle ülkemizin üretim lokomotifi gibidir adeta. İnsanı çalışkan, toprağı verimli olan bu bölgenin bilinmeyen, namı pek yayılmamış ne çok ürünü vardır halbuki. Bu ürünleri tek yazıda anlatmak mümkün olmadığından biz en çok bilineni olan zeytine dönelim yüzümüzü. Evet Zeytin. Genç kızların çeyizini düzerken, ev babası Hüseyin amca evine ekmek götürürken, Adile teyze oğlunun istikbalini hazır ederken hep ağacın gölgesini görürsünüz. İnsanların maişetini sağladığı, umutlarını büyüttüğü ağaçtır zeytin. Her hasat zorlukla beraber umut verir bu ovada yaşayan insanlara. Alınterinin ardından gelen kazanç helaldir çünkü, umudun dayanağıdır. Tuncel Kurtiz ömrünün ahirinde buraları keşfeder. Edremit'i ve zeytini öylesine sever ki kopamaz buralardan. Son nefesine kadar burada yaşar,zeytin ağacının gölgesinde ruhunu dinlendirir. Bu öylesi bir tutku oluştur ki öldükten sonra da buradan ayrılmak istemez ve vasiyet eder. Ve nitekim ebedi yolculuğuna bu topraklardan uğurlanır. O ömrünce zeytini kendi üslubu ile anlatmış ve sevdirmiştir.


Edremit zeytin ve zeytinyağı başlı başına bir markadır. Bugün sıkımını yaptığımız zeytin ağaçlarımızın türü Edremit yağlık olarak geçer, adını bu topraklardan alan bir ağaç türüdür. Orta boy büyüklükte lezzetli mi lezzetli taneleri olan bu ağaç türü Edremit'in medarı iftaharıdır. Edremit yağlık ağaç türünden üretilen zeytinyağının en belirgin farkı meyve tadıdır. İlk defa bu bölgenin yağını tadanlar genelde büyük bir şaşkınlık yaşar. Nasıl olur da bir zeytinyağı bu kadar lezzetli olabilir diye. Evet olur. Hünerli ve dürüst ellerde işlenmiş bu bölgenin zeytinyağı hem çok lezzetli hem de şifa kaynağı olur tüketene. Çünkü bu zeytinin karakteristik özelliğidir bu. Birçok ünlünün,gurmenin, aşçının öve öve anlattığı bu zeytinyağı tadını ağacın cinsinden alır biraz da. Tabii sadece ağaca bağlamak doğru değil, insanın emeğinin ne kadar doğru kullanıldığı da önemli. 


Bazı yerlerin bir aurası vardır, bir nevi o alanın bir ruhu. Bu bazen bir taş duvar olabilir, bazen bir toprak parçası bazen de dilsiz bir zeytin ağacı. Öyle sanıyorum ki cennetten bir parça gibi olan geniş Edremit arazisindeki zeytin ağaçlarının da ruhu burada olmaktan hoşnut. Öyle olmasa nazlı bir gelin gibi süzülüp dallarına kilolarca zeytin meyvesi takar mıydı ? Nasıl ki insan huzur bulduğu yerde verimli ve neşeli olur aynısı bir zeytin ağacı için de geçerlidir. Toprağına bağlandığı, havasını sevdiği yerde boy atar, dipdiri meyveler sunar dallarında. O yüzden verimlidir zeytin bahçelerimiz, hasat ettiğimiz zeytinler lezzetlidir, kahvaltıya zenginlik katar mis kokusuyla. Bu koku biraz zeytinin biraz da hayat bulduğu bu topraklardan gelir aslında. Ama nasıl olur demeyin olur. Taptaze Olivkoy erken hasat sızma zeytinyağının kapağını açtığınızda domates sapı, çağla ya da vanilyayı andıran hoş bir koku hissedersiniz. Bu kokunun özelliği engebe arazide kimyasal ve ilaçlardan uzak olmasından kaynaklanır. Zararlı dış etkenlerden korunmuş zeytin ağacı sırrını verir. Özünde sakladığı mis kokuları hissettirir tüketiciye. O yüzden korunmuş zeytin ağaçlarımızdan ürettiğimiz zeytin ve zeytinyağları böylesine sevilir.
Edremit zeytin ve zeytinyağı dünyaya marka olacak niteliktedir. Coğrafi işaret tescilini almış bu bölgenin zeytini ne İspanya'daki ne de Fas'taki zeytin ağacına benzer. Tescil edilmiş kendi kimliği ile belirgindir. Renginin duruluğu, kokusunun vurgulu olması ve damaklara iz bırakan lezzeti ile fark yaratır. İlk defa bu bölgenin ağacından, doğru yöntemlerle üretilmiş zeytinyağını tadan kişi, zeytinyağı ile yeni baştan tanıştığını düşünebilir. Çünkü ezbere bilinen yağ değildir; içilebilir bir meyve suyunu andırır.

İnsanıyla, ürettikleriyle, şairiyle yazarlarıyla, Çanakkale savaşında destanlaşan Koca Seyit'leri ile görülmeye, tanınmaya değerdir Edremit. Yolunuz bir gün bu taraflara düşerse, yol kenarında soğuk kara dut suyu satan yörüklerle tanışın, söyleşin. Hem içiniz, hem ruhunuz ferahlasın. Övünmeye değer topraklarımızın emekçi insanları ile gurur duyun. Çünkü bu güzel topraklar, bu insanlar bizim insanımız, bizim emekçimiz. Her şeyi ile bizim zenginliğimiz. 


Keçi Peyniri KP017
Keçi Peyniri
36,00 TL45,00 TL
%20 Yeni İndirimli
Çanakkale Domates Salçası ZBKO21
Çanakkale Domates Salçası
55,00 TL65,00 TL
%15 Yeni İndirimli
Mini Vazo OB1532
Mini Vazo
35,00 TL40,00 TL
%13 Yeni İndirimli
Keçi Peyniri ve Erken Hasat Sızma Zeytinyağı Kampanyası KMP209
Keçi Peyniri ve Erken Hasat Sızma Zeytinyağı Kampanyası
209,00 TL236,00 TL
%11 Yeni İndirimli
Ücretsiz Kargo
SENİN AĞACIN OB329
SENİN AĞACIN
650,00 TL900,00 TL
%28 Yeni İndirimli
Zeytin Bakkal Mega 3'lü Kampanyası KMP03
Zeytin Bakkal Mega 3'lü Kampanyası
499,00 TL540,00 TL
%8 Yeni İndirimli
Ücretsiz Kargo
Zeytin Bakkal Tencere Kaşığı OB1721
Zeytin Bakkal Tencere Kaşığı
22,00 TL32,00 TL
%31 Yeni İndirimli
Kırma Zeytin KZB017
Kırma Zeytin
32,00 TL38,00 TL
%16 Yeni İndirimli
Hızlı Kargo
Zeytin Servis Tabağı 25 cm OB17324
Zeytin Servis Tabağı 25 cm
72,00 TL95,00 TL
%24 Yeni İndirimli


Zeytin Bakkal | Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı, Siyah Zeytin, Yeşil Zeytin,Zeytinyağı Sabunu © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır