Kapat

Neden Edremit Zeytinyağı Lezzetlidir ?


Dünyada zeytinyağı üretiminde ilk beş ülke arasında olmamıza rağmen zeytinyağı tüketimi konusunda oldukça gerilerdeyiz. Üretip, daha çok farklı ülkelere satmakta olduğumuz zeytinyağını belki tanımıyoruz belki de yanlış tanıttılar bize. Uzun bir süredir bu kadar üretim olmasına rağmen, tüketimden bu kadar uzak kalmamız başka türlü açıklanmaz belki de. 

Sabah kahvaltılarında margarinler çok revaçta idi bir dönemler. Margarin reklamlarında oynayan çocuklar hem sağlıklı hem çok mutlu gözüküyordu. Bu reklam biinçaltımıza "Sen de margarin tüket ve çocuklarına da tükettir ki böyle sağlıklı ve mutlu olasın." yanılgısı pompalandı. Oysa son yıllarda margarinin kalp damar hastalıklarına neden olduğu, ayrıca insan sağlığına bir katkı sağlamadığını öğrendik. 

Peki zeytinyağı konusunda neredeyiz ? Herhangi bir reklamda zeytinyağına ekmek banılarak kahvaltı edildiğini gördünüz mü ? Pek hatırlayan  yoktur sanırım. Bunun gerekçesi nedir bilmiyoruz ama bu işin tersi doğru. Yani kahvaltıda soğuk sıkım sızma zeytinyağına banmak en evla,en faydalı olanı. Hele hele margarin gibi insan sağlığı için zararlı bir raf ürünü ile güne başlamak insanın kendine yapacağı bir haksızlık olur. 

Zeytinyağına ekmek banmak bir lükstür. Maliyet anlamında bir lüks değil burada altını çizdiğimiz alan; sağlığımız için lükstür, keyiftir, ayrıcalıktır. Hele hele Kazdağı'nın endemik bitki örtüsüne sahip dağlarından bir dağ kekiği ya da pul biber varsa, lezzet içinde lezzet olur. Bunun bir adım ötesi yerli tohumdan olan Çanakkale domatesinin üzerine zeytinyağı dökmek gelir ki, bu lezzete hayır diyebilecek pek kimse yoktur.

Edremit zeytinyağı , Edremit yağlık zeytin ağacından üretilir. Küçükkuyu'nun sırtlarından Havran'nın çıkışına kadar geniş bir  bölgede üretimi yapılan Edremit Zeytinyağı hem sağlıklı hem de lezzet yönüyle üstündür. Salatada, yemekte ya da sosta keyifle tüketilir.

Eve geldiniz ve oldukça yorgunsunuz diyelim o anda kan şekeriniz düştü bir şeyler atıştırarak açlığınızı bastırmak istediniz. Ancak sağlıksız abur cubur yerine hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı bir şeyler yemek istediniz diyelim. Yapacağınız şey bir tabağa soğuk sıkım Olivkoy zeytinyağı döküp, üzerine kendi damak zevkinize göre baharatlar ekleyerek, ekşi mayalı ekmekle banarak yemek. Zeytinyağı yardımcı bir gıda maddesi gibi görünse de birkaç küçük ekleme ile birçok yemekten daha lezzetli bir yemek haline getirebilirsiniz. Önemli olan burada sizin damak tadınıza uygun bir baharatla soğuk sıkım Olivkoy zeytinyağı olması. Çünkü hem Edremit zeytinyağı hem de soğuk sıkım zeytinyağı ise o ürün size keyif ve mutluluk verir. Sadece size değil, sizin haberiniz olmadan sürekli çalışan mide, bağırsak, beyin ve diğer organlarınıza da ayrı ayrı çoklu faydalar sağlar.

Böylesi faydalı, sağlıklı ve pratik bir doğal üründen uzak kalmamızın üç nedeni olabilri; ya bu nimeti tanımıyoruz, ya yanlış tanıyoruz ya da çok pahalı olduğu için tüketim düşük. Üçüncü madde olamayacağını düşünüyoruz çünkü maliyetine göre oldukça düşük fiyatlara düzgün ürün bulmamız mümkün. Kuvvetle muhtemel zeytinyağını yanlış tanıdığımız için bu oran düşük. Zeytinyağı ile kızartma yapılmaz, yemeğe ağır tat verir, zeytinyağı ağır kokar gibi düşünceler ya kötü üretilmiş bir zeytinyağı deneyimden dolayı ya da bir önyargı olduğundan. Yoksa bugün çok lezzetli kızartmalar yapmak, her yemek yapımında kullanmak gayet tabii. Önemli olan düzgün üretilmiş, soğuk sıkım olsun, düzgün üretilmiş olsun. Meyvemsi tadı ve mis kokusu ile bu ürünü tercih etmemek mümkün değil zira.

Edremit Zeytinyağı Nasıl Saklanmalı ?

Bu bölgenin zeytinyağını öne çıkaran en önemli özelliği meyve suyuna benzer gibi olan tadıdır. Meyvemsi özellik diye geçen bu detay, tüketiciye keyif veren tarafıdır. Bu yönünü korumak için belli şartları sağlamak gerekir. Işık,sıcaklık ve hava ile temas konusunda hassas davranılırsa zeytinyağı içindeki meyvemsi tat korunmuş olur. Bu korunma yaklaşık bir yıl kadar sürer. Sonraki dönemlerde bu özellik yavaş yavaş azalmaya başlar. En iyisi mevsiminde tüketmek,bir yıldan fazla beklemiş zeytinyağını tercih etmemek ve şartlarına uygun şekilde muhafaza etmektir.

Saça Zeytinyağı Sürülür mü ?

Evet bu yönüyle zeytinyağı gıdadan çok ilaç gibi etkiler gösterir. Saç diplerine nüfuz ederek, saç köklerini besler ve yıpranmış, soluk saçlar canlılık kazanır. Ayrıca saç derisinde iyileşmelere neden olarak kepeklenme gibi cilt sorunlarına mani olur. Bunları yapan zeytinyağı içinde buluna  minör bileşenlerdir. Oleuropein, oleocanthal gibi bileşenler insan sağlığının bekçiliğini yapan maddelerdir.

Zeytinyağı Kulağa Damlatılır mı ?

Sıkça sorulan sorulardan birisi de kulak tıkanıklığı olduğunda, kulakta pislik katılaşması olduğunda ortaya çıkan kulak sancılanması gibi istenmeyen durumlarda kulağa zeytinyağı damlatılıp damlatılamayacağıdır. Evet bu yönüyle zeytinyağının apayrı bir kullanım alanı da budur. Kulağa zeytinyağı damlatılır ve zeytinyağı kulak içi pisliği yumuşatarak dışarı atılmasında fayda sağlar, güvenle uygulayabilirsiniz. Kulak zarına zarar verme ya da başka bir yan etki göstermesi söz konusu değildir.

Yediğiniz, içtiğiniz şifa olsun, şifalı olsun :)
Zeytin Bakkal | Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı, Siyah Zeytin, Yeşil Zeytin,Zeytinyağı Sabunu © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır