Kapat

Evde Yeşil Çizik Zeytin Nasıl Yapılır ?


Evde Yeşil Çizik Zeytin Nasıl Yapılır ?

 

Evde zeytin yapımı oldukça kolaydır aslında,zor olan iyi zeytin meyvesini bulmaktır. Zeytin meyvesi dışında diğer malzemeleri evde kolayca bulabilirsiniz. Ve uygulaması da oldukça basittir. Ancak taze ve iyi zeytin meyvesini özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız, bulmanız oldukça zor olabilir. Bunun nedenleri vardır. Varsayalım iyi bir zeytin toplandı ve yola çıktı, günlerce yolda ve depoda bekleyen zeytin tanelerini korumak oldukça güçtür. Nasıl ki bir şeftali günlerce beklediğinde bozulursa zeytin de öyledir. Günlerce yolculuk etmeye,kasada,depoda beklemeye alışkın değildir, her meyve gibi o da bozulur. Bu detay bilgiyi verdikten sonra;

Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır ?

Bu işlem için alttaki ölçüyü referans alabilirsiniz. Kullanılacak malzemeler;

- 1 kg yeşil zeytin
- 2 adet limonun suyu
- 2 yemek kaşığı kaya tuzu
- bir kaç dilim limon

 

Evde Zeytin Nasıl Kurulur ?

İlk olarak zeytinleri ilk olarak bol suyun altında yıkayın. Olası toz ve kirler iyice gitsin. Bu işlem esnasında yaralı ya da kurtlu zeytinler varsa mutlaka ayırın çünkü bunlar sağlam olan zeytinlere de zarar verir.

Bundan sonra bıçak yardımıyla zeytinleri 3 ya da 4 tarafından çizin. Çizme işlemini bıçak zeytinin çekirdeğine değecek şekilde gerçekleştirin. Hatta bulabilirseniz züccaciye ve pazarlarsa zeytin çizme aparatları bulunuyor. Bunları da kullanabilirsiniz. Çok daha kısa sürede çizme işlemini bu aparatlarla yapabilirsiniz.

Çizme işlemi sonrasında zeytinleri vakumlu kavanozlara yerleştirin bu kavanozları her züccaciyede rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu işlem sonrası kavanozun içerisine içme suları doldurun. Kapaklarını kapatın ve her 24 saatte bir sularını değiştirin. Bu işlem birkaç hafta sürebilir. Buradaki amaç zeytindeki acılığı atmaktır. Zeytin daldaki haliyle yenilebilir değildir, içindeki yoğun acılığın alınması için periyodik su değişimi yapılır. Birkaç hafta sonra zeytinler artık tatlanmış olacaktır.

iki hafta sonunda kavanoza tekrar içme suyu doldurup kaya tuzunu ve bir miktar da limonu ekleyip 3 ya da 4 gün bekletin. Sonrasında artık lezzetini almış olacaktır.

Ev yapımı ya da ev kurumu yeşil zeytinin sağlığınıza olan faydaları;

Zeytin meyvesi başlı başına bir şifa kaynağıdır. Doğal fermanntasyon olduğu sürece zeytin özünü kaybetmez ve sağlıklı olmaya devam eder. Peki ev yapımı zeytinin faydaları nelerdir ?

1- Zeytin evde ya da üreticide yapılmış olabilir. Burada aslolan bu fermantasyon işlemine dışarıdan ek bir katkı maddesi olmaması gerekir. Evde kurulan yeşil zeytinin içerisinde A,C,E vitaminleri, protein, kalsiyum, klor, kükürt ile değerli mineraller bulunmaktadır.

2- Güzel ve taze zeytin meyvelerini bulduğunuzu varsayalım. Sağlam olan bu meyvelerle evde yapılan yeşil zeytinin kalp sağlığını koruduğu yapılan araştırmalar ile belirlenen zeytin aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür. Bildiğiniz gibi LDL ve HDL diye iyi ve kötü tansiyon vardır. Zeytin meyvesi kötü tansiyonu önlemede oldukça etkendir. Bununla beraber yapısındaki minör bileşenler ve vitaminler sayesinde Kalp sağlığı ve damar sağlığının korunmasında etkili olup kalpteki ritim bozukluklarının düzene girmesine yardımcı olur.


3- Zeytin meyvesinde  bulunan farklı doymamış yağlar kilo vermeye de yardımcı olduğu son senelerde yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur.Zeytinyağı tüketimi ayrıca yağ hücreleri için etkili bir uyarıcıdır. Karın yağlarının erimesine yardımcı olabilir.

4- Ne ilgisi var diyebilirsiniz belki ama zeytin doğal yapısı itibari ile stres üzerinde de etkilidir.Kronik olarak yaşanan oksidatif stres ve kronik inflamasyon kanser gelişiminde önemli faktörler olabilir çünkü zeytin antioksidan ve anti enflamatuar özellikleri kansere karşı doğal bir koruma kalkanı oluşturabilir. Bunu yapısındaki oleuropein, oleocathal gibi yapısal maddelere borçludur.

Zeytin Bakkal Olarak Yeşil Çizik Zeytinlerimizi Nasıl Üretiyoruz ?

Yeşil zeytin tanelerinin en güzelleri seçilir. Sonra Kazdağı'nın kaynak suyu, az miktar kaya tuzu ve eser miktarda limon tuzuna ek olarak limonla tatlandırılır. Bütün işlem bu. Bu yüzden doğal fermantasyon deniyor. Zeytinin doğal yapısı bozulmadan, yenilebilir hale gelmesidir bu işlem. 

Sonrası mı ? Belki üzerine bir miktar dağ kekiğimizden ve erken hasat zeytinyağımızdan ilave ederek hem sağlıklı hem de çok lezzetli bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Sofranızda Kazdağı'na yer açın. Bu toprakların lezzeti ve şifası sizinle olsun.
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır