Kapat

2020 Güncel Zeytinyağı Fiyatları


2020 Güncel Zeytinyağı Fiyatları

 

2020 - 2021 sezonun güncel zeytinyağı fiyatları nedir ? Günden güne olmasa da seneden seneye zeytinyağı fiyatları değişkenlik gösterir. Aslında burada ince bir ayrıntı vardır. Dışarıdan zeytinyağı fiyatları konusunda bir değişiklik gibi görülse de, fiyat artışının temelinde farklı nedenler yatar. Bunlardan başlıcaları;

• Artan ambalaj maliyeti
• Matbaa ve tasarım işlerindeki artışlar
• Nakliye tarafında yaşanan artışlar
• Hasat maliyetlerindeki yükseliş
• Ağaç ve bahçe bakım maliyetlerindeki artış

                                                   

ve buna benzer daha adını yazmadığımız, hiç hesapta olmayan masraflar üretici tarafını doğrudan etkiler. Dışarıdan zamlanan zeytinyağı gibi algılansa da arka planda yükselişin asıl nedeni,bu göze gelmeyen kalemlerdir. O yüzden bu sene litre fiyatını 30 TL'den aldığımız bir zeytinyağını, bir yıl sonra 35 TL ye almak, burada yaşanan artışların sonucudur. 

Güncel zeytinyağı fiyatlarının değişimi diğer maliyet kalemlerinin değişmesinden kaynaklanır. Üretim noktasında yerel kaynaklar kullanılsa da üretim sonraki süreçlerde dolara bağlı artışların söz konusu olması fiyat konusunda otomatikman yansımaktadır.

Güncel Zeytinyağı Fiyatları Nedir ?

Burada belirtilen rakamlar kesinlik belirtmemekle beraber ortalama olması beklene rakamlardır.Bu rakam seneden seneye değişiklik gösterse de 2020 yılı itibari ile kabataslak bir fiyat aralığı belirtilebilir. Ancak yine de göz önünde bulundurulması gereken detaylar vardır. Zeytinyağının sıkım tarihi, sıkım yöntemi, ambalajlama yöntemleri, saklama koşulları ve diğer unsurlara bağlı olarak fiyat kalemlerinde farklılıklar görülebilir. Aralık olarak fiyat vermek gerekirse;

• Natürel Birinci Zeytinyağı : 23-30 TL aralığı

Asit oranı 0.8 ile 2.0 arasında olan zeytinyağı natürel birinci zeytinyağı olarak geçer. Tüketime uygundur. Yemeklerde kullanılabildiği gibi, kusur barındırmayan bir zeytinyağı soğuk tüketimde de tercih edilebilir.

• Natürel Sızma Zeytinyağı : 30- 60 TL aralığı 

Natürel Sızma Zeytinyağı tüketime en uygun zeytinyağıdır asitlik açısından. Ancak burada fiyat makas aralığının yüksek olduğu dikkatinizi çekmiş olabilir. Çünkü natürel sızma zeytinyağı kendi içinde farklı özellikler barındırdığından, bu özellik maddelerine göre fiyat değişkenliği olur. Örnek vermek gerekirse;

Erken Hasat Sızma Zeytinyağı

Ekim ayında yeşil zeytin tanelerinden sıkılan bu yağ, daha çok zeytin maliyeti barındırdığından fiyat skalası bir tık yüksektir. Butik zeytinyağı üretimi konusunda oldukça revaçta olan bu segment, tüketicinin damak tadına hitap eden özel bir segmenttir. Litre fiyatı 60 TL ye kadar çıkabilmektedir. Üretimin daha maliyetli olması ve seneden seneye ürün rekolte miktarındaki düşüş 

Taş Baskı Sızma Zeytinyağı

Sulu baskı, çiğ yağ, taş baskı gibi farklı isimlerle anılan bu segment, en eski üretim tekniği ile yapılır. Daha çok insan gücü gerektirdiğinden, maliyet olarak yüksek bir yağdır. Litre fiyatı 50 TL ye kadar çıkabilmektedir.

Olgun Hasat Sızma Zeytinyağı

Yeşilden siyaha dönen zeytin tanelerinden sıkılır. Kontinü sistemde yani daha modern fabrikada sıkımı yapılır, erken hasat gibi. Daha az zeytinle daha çok zeytinyağı elde edilebildiğinden maliyeti daha düşüktür. Litre fiyatı ortalama 30-40  tl bandındadır.

Hangi Zeytinyağını Satın Alalım ?

Bunun net cavabı yoktur. Lakin şöyle bir yol izlenebilir. Öncelikle alacağımız zeytinyağı natürel birinci değil, natürel sızma olsun. Sonrasında mümkünse tüm seçenekleri denemek lazım. Çünkü damak tadı kişiden kişiye değişebilen bir durumdur. Çoğunlukla kusur barındırmayan erken hasat sızması beğenilse de bu her zaman böyledir anlamına gelmez. Zeytinyağı üreticisi kimdir, hangi bölgenin hangi tip zeytin ağacı cinsinden üretim yapıldı, hangi senenin ürünü vs gibi detaylar da farklılık oluşturan kalemlerdir. O yüzden iyi bir ürün seçimi, biraz çaba ister. Amacımız en iyi zeytinyağına ulaşmak ise bu yolu izlememiz gerekir.

2020 Yılı Zeytinyağı Fiyatları Yüksek mi ?

Yazının başında da belirtildiği gibi artan maliyet kalemlerinin bu fiyatlara yansıtılmaması mümkün değil. O yüzden belirtilen rakamlar makul seviyededir. Buradaki fiyat karmaşasının asıl nedeni riviera zeytinyağı ile yapılan karşılaştırmadır. Rivieara maliyeti en düşük, tüketilebilir bir seçenektir. Isıl işlem gören tek ürün segmenti budur. Fiyat olarak 15 TL ye dahi 1 litre riviera zeytinyağı satın alınabildiğinden , tüketicilerin kafası karışmaktadır. Amacımız hiç bir ısıl işlem görmemiş,faydalı bir zeytinyağı tercihi ise riviera ya biraz daha mesafeli olmamız faydalı olacaktır. Çünkü zeytinyağı meyve suyudur, mümkünse bu meyve suyuna dışarıdan hiç bir işlem yapılmadan saf ve doğal hali ile tüketmektir.

Mısır, kanola, ayçiçek gibi tohum yağları yerine " Zeytinyağı Satın Al " mottomuz olsun. Yediklerimiz hem lezzetli hem de sağlıklı olsun. Tohum yağları yerine zeytinyağının şifası var olsun bünyemizde. Çünkü hayatta korunması gereken en değerli hazine sağlığımızdır. Bu gerçeği daha yakından 

isterseniz, sağlığını kaybetmiş, hastane köşelerinde yatan insanları ziyaret edin. O zaman fark edeceksiniz ki, sağlıkla içilen bir yudum su, dünyadaki en kıymetli hazine.

Çanakkale'nin en uç noktasında Küçükkuyu'da üretim yapıyoruz. En iyi ve üstün lezzetli Olivkoy Zeytinyağını sizlere ulaştırıyoruz.

Kazdağı'ndan, Çanakkale'den sevgiler
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır