Kapat

Hakiki Zeytinyağı


Hakiki Zeytinyağı

Hakiki zeytinyağı kelimesi tuhaf değil mi sizce de ? Bir ürün ya  zeytinyağıdır ya da değildir yani zeytinyağının hakikisi diye bir durum yoktur. İçinde farklı tohum yağları ya da endüstriyel yağlar olan bir ürün zeytinyağı değildir. Zeytinyağı denilen mucizevi ürün, zeytin meyvesinin sıkımı ile elde edilen bir meyve suyudur. Bu hali ile doğal ve hakikidir. Ne zaman ki zeytin meyvesinin suyuna başka şeyler karışıyor o zaman bu ürün sahte bir yağ oluyor yani zeytinyağı olmaktan çıkıyor. Bu noktada tüketicilerin aklında bir soru oluyor; "hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır ?"

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ?

hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır sorusunun en kesin yanıtı laboratuvar analizidir. Trilinolein analizi denen bir test uygulanır laboratuvar ortamında, bu test ile zeytinyağının trigliserit yapısının bozulup bozulmadığı analiz edilir. Bu test yöntemi bilimsel ve en kesin bilgiye ulaştıran yöntemdir. Bununla beraber zeytinyağının duyusal analizi de mümkündür. 

• zeytinyağında yakarlık
• dilde acımsı tat
• meyvemsi lezzet

bu pozitif işaretlere bakarak zeytinyağı konusunda fikir yürütmek mümkündür ancak bu saflık ölçütü değildir. İyi zeytinyağının saf olup olmadığı laboratuvar analizi ile mümkündür. 

Hakiki Zeytinyağı Donar mı ?

İnternette baktığınızda onlarca donma testi ve binlerce yorum bulmanız mümkün bu konuda. Bir zeytinyağı donuyorsa hakikidir, donmuyorsa karışımdır diye bir yargı var. Evet zeytinyağı çoğunlukla donar, bazı zeytinyağı +4 santigrat derece donarken bazısı 0 santigrat derecede donar.  Bu ağacın cinsine göre de değişir. Zeytinyağının doğal yapısında bulunan mumsu maddeler nedeniyle belli bir sıcaklığın altında donması gayet doğaldır. Peki sadece donmasına bakmak yeterli mi ? Tabii ki değil. 

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Test Edilir ?

Hakiki zeytinyağı nasıl test edilir ? Karanlıkta lazer tutma, içine tuz ruhu koyma ya da buzlukta bekleterek test etme yöntemleri çok sağlıklı değildir. Bunun yerine duyusal analiz ile zeytinyağının karakteri hakkında fikir edinilebilir. Beraberinde saflığından %100 emin olmak istiyorsak trilinolein analizi yaptırmamız gerekiyor. Bu testi evde yapmak mümkün değil, akredite bir laboratuvara örnek yollayarak test edilebilir.

Hakiki zeytinyağı nasıl test edilir  sorusunun evde uygulanabilecek kesin yöntemi yoktur. En kesin çözüm analizdir. Bununla beraber bazı ayrıntılara dikkat etmekte yarar bulunur. Zeytinyağı üreticisi kim, nerede üretim yapılıyor, ağacın cinsi nedir, hangi tarihte sıkım yapılmış, ağacın cinsi nedir, nerede muhafaza ediliyor, ne tür ambalajlar tercih ediliyor ? Bu soruların hepsini zincirin bir halkası gibi düşünebilirsiniz. Bu halkalardan biri kopuk ya da bozuk ise aradığınız iyi zeytinyağına ulaşmanız sıkıntılı olabilir.

Hakiki Zeytinyağı Fiyatı Nedir ?

Hakiki zeytinyağı fiyatı konusunda daha detaylı bir blog yazısı kaleme aldık. Şuradan okuabilirsiniz. Hakiki zeytinyağının belli bir üretim maliyeti olduğundan, geçerli fiyat bareminin altında bir rakama satışı olması mümkün değildir. O yüzden ederinin altında bir fiyata satılan zeytinyağı konusunda uyanık olmamız ve paramızı çöpe atmamamız gerekiyor. Peki bu fiyat baremini belirleyenler nelerdir ? Zeytin bahçesinin bakımı, ağacın bakımı, toplama maliyeti, sıkım maliyetleri, depolama ve ambalajlama giderleri, ödene vergiler ve daha diğerleri zeytinyağının fiyatına etki eden değişkenlerdir. O yüzden belli bir rakamın altına satılan zeytinyağların saflığından şüphe etmemiz yararlı olacaktır. Peki 2020 zeytinyağı güncel fiyatları nedir sorunuzun cevabı şu yazımızda mevcuttur.

Hakiki zeytinyağı başlığı altına gelince bir çok ayrıntıya girmek zorunda kaldık, o yüzden yazı biraz farklı başlıkların da değerlendirildiği içerik oldu. Burada amaç konuya bütünden bakmak ve genel çerçeveyi net görmektir. Hakiki zeytinyağı başlı başına bir ilaçtır. İnsan sağlığına büyük faydaları dokunan doğal bir ilaç. Böylesi bir şifa kaynağını daha yakından tanımak ve faydalarından istifade etmek, her insanın kendine yapacağı bir iyiliktir. 

Şifanız bilge ağaç zeytinden olsun. Kazdağı'nın üstün lezzetli, korunmuş, hakiki soğuk sıkım zeytinyağını sipariş vermek isterseniz alttaki görsele tıklayın, hızlı ve güvenli bir şekilde sipariş verin.
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır