Kapat

Hızlı Beslenme Çağında Zeytin Ağacı


Hızlı bir dönemde yaşıyoruz. Her şeyin hızlandığı, bir tıkla birçok ihtiyacımızı satın alabiliyor olmak bizlere geniş bir konfor alanı oluşturdu. Acıktığımızda bir sipariş verdiğimizde otuz dakikada kapımızda olması ya da evde dakikalar içinde bir şeyler hazırlamamız artık mümkün.Dışarıdan bakıldığında harikulade gözükenbu rahatlık gerçekten bizim lehimize mi yoksa aleyhimize mi gelin üzerinde biraz düşünelim.

Doğası gereği her her besin maddesinin kaynağı bitkiler ya da ağaçlar tabiatta belli süreçlerde oluşur ve belli bir zaman sonra hasata hazır hale gelir. Örneğin bir zeytin fidanını dikersiniz,en az üç dört yıl bu fidana gözünüz gibi bakma mecburiyeti vardır. Ancak üç dört yıl sonra üzerinde tek tük zeytin taneleri görülebilir. Bu doğaldır,biranda hızlıca ürün almayı beklemek endüstriyel tarımın beklentisidir, doğanın acelesi yoktur acelesi olan endüstriyel tarımdır.

Dünyaca ün kazanmış ve tarımda çok iddialı fikir ve yöntemleri ile bilinen Japon çiftçi ve filozof Masanobu Fukuoka'nın şu sözleri oldukça ilginç ve gerçekçidir;

"Marketleri dolduran yiyecek ürünlerinin tamamına bir bakın. Her mevsim yalnızca tüm sebze, meyve ve türleri bulunmakla kalmaz, raflar sonsuz çeşitte konserveler, şişelenmiş ürünler, dondurulmuş, kurutulmuş yiyecekler ve polyester ambalajlarında sunulan hazır öğünlerle dolup taşmaktadır. Damağa hitap eden katkı maddeleri eklenmiş, çiy yiyeceklerden çeşitli biçimlerde işlenmişlere kadar bu geniş yiyecek yelpazesi insan için gerçekten gerekli midir? Beslenme şeklini hakikaten geliştirir mi?

Tüketicinin tutkularını tatmin etmeye yönelik, daha elverişli ve akılcı bir beslenme düzeni için oluşturulan bu "hazır" yiyecekler şimdiden ilk hedefinden epeyce sapmıştır. Günümüzde yiyecek, yaşamı destekleyen bir şeyden çok, insan damağını hoşnut eden ve duyulara zevk veren bir şey olarak düşünülmektedir."Pratik", "çabuk ve kolay hazırlanır" oluşu nedeniyle, hazır yiyecek fazlaca önem kazanmış ve büyük miktarda üretilmiştir. "Olivkoy blog sayfamızda yaklaşık iki yıldır hem soğuk sıkım natürel sızma zeytinyağının faydalarını yazıp aynı zamanda doğal beslenmenin insan sağlığına olan etkilerinden bahsettik,isterseniz şu linkten yazılarımıza ulaşıp okuyabilirsiniz. Bu yazılarla tüketicilerin endüstriyel tarımdan ziyade doğal beslenmeye yönelmesini amaçladık. Çünkü kısa vadede endüstriyel raf ürünlerinin tehlikesi görülmese bile uzun vadede birçok soruna yol açtığı bilinmekte.İnsanlar bu işlenmiş gıdaların zararlarını; Kanser, kardiyovasküler hastalıklar,damar tıkanıkları,çarpıntı,stres ve obezite şeklinde görmekte. Ve maalesef işlenmiş gıdalar insan sağlığını bozduktan sonra bunun telafisi çok daha zor olmakta. Hem maddi açıdan ciddi bir yük hem de çekilen hastalığın getirdiği manevi yükü çok ağır.

Zeytin Bakkal olarak bu beslenme sorunlarının farkında olup hem yerel hem de yabancı kaynakları araştırıp nasıl doğallığımızı koruyabileceğimizi araştırdık. Yüzlerce senelik zeytin ağaçlarımızla insan sağlığına büyük değer katabileceğimizi gördük. Bu kapsamda kahvaltıların vazgeçilmez meyvesi zeytin çeşitlerimizi ekonomik fiyatlarla satışa sunduk.Tamamen el emeği ile yaklaşık altı ayda tüketime hazır hale gelen zeytinlerimizde kullanılan malzemeler;tuz,su,bir miktar limon tuzu. Bunun dışında raf ömrünü uzatmaya yönelik ya da daha parlak görünmesini sağlama amaçlı herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Böylelikle zeytinin doğal yapısında bulunan faydalı bileşenler zarar görmeden tüketime hazır hale gelmekte ve insan sağlığına değer katmakta.

Şampuanların ya da muadili temizlik ürünlerinin etiketlerini dikkatlice okursanız çok fazla sayıda kimyasal bileşenin varlığına şahit olursunuz.Renklendirici,koku,koruyucu içerikler derken çok fazla kimyasal maruz kalan insan cildi ya da saçı uzun vadede farklı sorunlarla karşılaşabilmekte. Bunun yerine zeytinyağımızdan yaptığımız zeytinyağlı sabun ile insanların temizlik anlayışına doğallık katmayı hedefliyoruz.

Sadece zeytinyağı değil zeytine dair ne varsa,zeytin ağacının her nimetini olan doğallığı ile sizlere ulaştırarak sağlığınıza değer katmayı hedefliyoruz. Bu konuda bir bilinç uyandırarak sağlıklı beslenme konusuna dikkat çekmeye çalışıyoruz. Çünkü kaybedilen sağlığın telafisi maalesef çok zor oluyor. Sağlık kaybı gibi bir sorunla karşı karşıya kalmamak için yapmamız gerekenler aslında çok basit; daha fazla hareket etmek,gülümsemek ve işlenmiş raf ürünlerinden uzak durarak,doğal beslenmek. Özellikle zeytin ağacının her nimeti sağlıklı yaşamanıza ve iyi hissetmenize yardımcı olacak.Sofranızdan zeytini ve zeytinyağını eksik etmemeniz dileğiyle.

Sağlıkla ve afiyetle kalın.
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır