Kapat

Korona Virüsüne Zeytinyağı


Korona Virüsüne Karşı Zeytinyağı ve Organik Ürünler

Yazının en başında belirtmek isteriz ki, zeytinyağının korona virüsüne iyi geldiğini iddia etmiyoruz :) Konumuz çok daha başka. Konumuz bağışıklık sistemimizin sağlığımız üzerindeki kilit rolü. Bununla beraber sağlıklı beslenmenin bize olan etkileri neledir. Gelin bunları etraflıca inceleyelim. Bunun için öncesinde hastalık nedir konusunu iyi anlamamız gerekiyor. Hastalıklar vücut bağışıklık sistemimizin çökmesi sonucu oluşan durumdur. Grip, nezle, alzheimer, kanser ve benzeri  hastalıklarda, genetik durumumuz, dış etkenlerin yanında beslenmemiz de belirleyici faktördür. 

Hacettepe Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve İmmuno-Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Çelik şöyle diyor: "Bir insan vücudunda günde bir milyon kanser hücresi oluşuyor. Bunlarla savunma hücrelerimiz savaşıyor ve yok ediyor" inanması güç gibi dursa da her gün bu durumu yaşamamıza rağmen sağlıklı kalmamızın nedeni bağışıklık sistemimizin aktif olmasıdır.

Peki bağışıklık sistemi ile doğal beslenmenin ne ilgisi var diyebilirsiniz. Bu bağı açıklamadan önce şu ilginç bilgiyi sizlerle paylaşmak isteriz; İnsan vücudunda yaklaşık 10 trilyon hücre olduğu bilinmekte ancak insan bağırsağındaki faydalı bakteri miktarı 100-150 trilyon arası olduğu tahmin edilmekte. Bağırsak floramızda yer alan bu faydalı bakteriler, sağlıklı gıdalarla beslenildiğinde en başta depresyon sonrasında diğer hastalıklardan kendimizi korumuş olmaktayız. İkinci beyin olarak da tanımlanan bağırsaklar psikolojimizi ve biyolojik sağlığımızı çok güçlü bir şekilde etkilemekte.

Peki ne yapmalıyız ? Bu bağırsak mikrobiyotamızı sağlıklı tutmak için, doğal ve organik gıdalar tüketmeliyiz. Turşu, kefir, keçi peyniri, sızma zeytinyağı ve diğer organik ürünleri tükettiğimizde iyi hissetmemizin nedeni bu bakteri florasının sağlıklı olmasındandır. O zaman kendinize bir iyilik yapın ve hasta olmadan, depresyona girmeden doğal ve organik gıdalar tüketin. Birçok kaynakta ve yapılan bilimsel araştırmalarda bağırsaklarımızdaki faydalı bakteriler bizim ikinci beynimiz konumunda. Zararlı bakterilerin yok edilmesinin yanında duygu durumumuzu da doğrudan belirliyor.

Sebepsiz yere öfkelendiğiniz oluyor mu ya da depresif duyguların ağır bastığı ? Durun durun hemen durumu psikolojik bir travma olarak görmeyin. Belki de yeterince su içmeyerek, probiyotik (turşu, kefir, organik ürünler vb) tüketmeyerek bağırsak mikrobiyotanızı zora sokuyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda bol bol su içip, yanında işlenmemiş gıdalardan tüketmek sizin duygu durumunuzu doğrudan değiştirebilir. Bu konuyla ilgili söylenmiş meşhur bir söz vardır "“Depresyon beyin değil, bağırsak hastalığıdır” denir. Bunun nedeni mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin %95’i bağırsaklarda, %5’i beyinde üretiliyor olmasından kaynaklanır. Buradan şu çıkarımı yapmak da mümkündür. Duygularımız salgılanan hormonların bir yansımasıdır. Yeterince seratonin ve dopamin salgılanmaz ise kendimizi mutsuz, keyifsiz ve isteksiz hissetmemiz normaldir. Bu hormonların sağlıklı ve yeterli miktarda salgılanabilmesi için bağırsaktaki bakteri floramızı mutlu etmek mecburiyetindeyiz. Bu bakteri florası hamburger, kola, cips gibi hazır işlenmiş gıdaları hiç mi hiç sevmez. Bunların yerine doğal,organik olan gıdalara bayılır. Bize düşen görev, bunun bilincinde olarak doğru gıdaları seçmektir.

Soğuk sıkım sızma zeytinyağı korona virüsüne (COVID 19) çare değildir lakin, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için korunmanıza dolaylı destek sağlar. Burada asıl görülmesi gereken nokta virüsün yok edilmesi değil, virüse karşı daha güçlü bir bağışıklık sistemini sağlamaktır. Zeytinyağı içindeki A,E,D ve K vitaminlerinin yanında birçok bio fenol barındırır. Bunlar hem hücrelerimizi besler hem de yararlı bakterileri. Bu fayda sonucunda daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip oluruz.

Bunun yanında keçi peynirini önemsemek gerekiyor. Hepimizin bildiği gibi dünyaya gözümüzü açar açmaz ilk besinimiz anne sütü olur. Normal  şartlarda ilk 6 ay anne sütü dışında hiçbir besin önerilmez. Sonraki dönemlerde yavaş yavaş farklı gıdalarla tanışmaya başlarız. Keçi peynirinin faydaları nelerdir diye bir araştırma yaparsanız ilginç bir detay olan, keçi sütünün anne sütüne en çok benzeyen süt olduğunu görürsünüz. Bu yönü ile oldukça saf ve temiz olan keçi sütünden yapılan peynir çok besleyicidir ve bizi hastalıklara karşı koruyan bir kalkan görevi görür.

Sadece zeytinyağı ve peynir ile listeyi daraltmamak gerekir. Aslında ihtiyacımız olan şey, doğanın bağrından gelen, özü bozulmamış, genetiği değiştirilmemiş temiz gıdalardır. Tercihimiz bu tür gıdalardan yana oldukça hem biyolojik hem de ruhsal sağlığımız daha iyi bir noktada olacaktır. Son yıllarda birçok hastalığın çıkması ve yüksek maliyetli tedavi süreçlerinin bir nedeni de işlenmiş gıdalar olabilir mi ? Vücudumuzun kabul etmediği bu gıdalar orta ve uzun vadede sağlığımızı henüz ne derecede bozduğunu  bilmiyoruz ancak bir gerçek var ki, asıl ihtiyacımız olan süslü paketlerdeki işlenmiş besin ürünleri değil; halis muhlis Anadolu'ya özgü birbirinden sağlıklı organik ürünlerdir.

Soğuk sıkım sızma zeytinyağı ve Kazdağı'na özgü yöresel organik ürünlerimizi web sitemizden kolayca sipariş edebilir, daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Sevgiyle ve sağlıkla
Zeytin Bakkal | Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı, Siyah Zeytin, Yeşil Zeytin,Zeytinyağı Sabunu © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır