Kapat

Ödüllü Zeytinyağı mı ? Küçük Üretici mi ?


Ödüllü Zeytinyağı mı ? Küçük Üretici mi ?

Birçok tüketinin kafasında şu soru var:"Ödüllü ama fiyatı oldukça yüksek zeytinyağını mı almayalım yoksa küçük üreticiden mi?" Bu çok yerinde ve haklı bir sorudur. Hepimiz en makul ücret karşılığında en iyi ürünü elde etmek istiyoruz. Bu gayet anlaşılır ve yerinde bir talep ancak tercih yapma noktasına geldiğimizde kafamız karışmakta. Bir yanda ödül almış zeytinyağı ancak fiyatı oldukça cep yakan cinsten, diğer yanda küçük üreticinin ürünü. Küçük üreticide fiyatlar daha makul olmasının yanında rüşdünü ispat etmemiş olması her tüketicinin kafasında "Acaba?" sorusunu canlandırıyor. Peki bu durumda ne yapmamız gerekiyor, gelin etraflıca bunun üzerinde kafa yoralım.

Dünyada EVOO zeytinyağı da diye de adlandırılan bazı akredite kurum ve kuruluşlar bulunmakta. En yaygın olanı "London Olive Oil Competations"dır. Dünyadaki birçok ülkeden farklı markalar yarışır ve zeytinyağının özelliklerine göre değerlendirilerek dereceye girer ya da giremez. Bununla beraber ülkemizde de "Zeytin Dostu Dernek" ve UUZK (Ulusal Zeytin Ve Zeytinyağı Konseyi) çatısı altında senenin belli dönemleri yarışmalar olur ve iyi zeytinyağları dereceye girer. Bu kalite çıtasını arttırma noktasında oldukça faydalı bir uygulamalıdır ve son senelerde yayılarak artması umut vericidir. Bunun bir dezavantajı fiyat konusudur. Yarışmada rüşdünü ispat etmiş temiz bir ürün ödül aldıktan sonra olması gereken fiyatın çok üstünde bir fiyata satışa sunulabilmekte. Bu tüketici tarafını ilgilendiren bir sorun. Temiz bir zeytinyağına ulaşmada zorluk çıkarmakta yüksek fiyat. Tabii ki şunu da belirtmekte fayda var, iyi bir zeytinyağı üretimi zahmetli ve maliyetli bir iştir, tabii ki bu maliyet kalemleri de hesap edilerek fiyat biçilmelidir. Ancak anlaşılır ve kabul edilebilir sınırın çok üstünde bir fiyat biçme,tüketiciyi de zora sokmaktadır.

Küçük üretici tarafında fiyat daha makul olmasının yanında soru işareti daha fazladır. Su bidonlarına ya da kola şişelerine konmuş, herhangi bir analiz raporu ve markası olmayan, üreticisinin bile belli olmadığı ürünler daha çok soru işareti ve kuşkuyu beraberinde getirmekte. İnsanlar makul bir fiyata ürün almak isterken bu sefer tağşiş (hileli) ürün tehlikesi ile karşı karşıya kalmakta. Nihayetinde hesaplı zeytinyağı elbette olması gerekendir. Ancak ucuzluğun yanında çok sayıda soru ve şüphe olduğunda hiç kimse haklı olarak parasını çöpe, sağlığını riske atmak istemiyor.

Peki Tüketici Hangi Zeytinyağını Seçmeli ?

ilk önce şunun farkında olmalıyız; Zeytinyağı öncelikle sağlığımızı korumak ve lezzet için satın alınır. Sağlığımızı koruyacak lezzetli bir ürün ancak temiz ve şeffaf bir üretim sonrası meydana çıkar. Birinci önceliğimiz bilinçli bir tüketim hedefi olmalıdır. Ondan sonra diğer kalemler değerlendirilmelidir. Bu bilinç sonrası iyice araştırma yapmakta fayda var. Hangi firmalar üretim yapmakta, nerede hangi şartlarda üretim yapılmakta, insanların yorum ve şikayetleri ne yönde, kaç yıldır sektörün içinde gibi soruların cevapları bulunduktan sonra bu firmaların ürünleri iyice incelenmelidir. Sonrasında direkt internetten sipariş verilebilir ya da öncesinde üretici firma ile telefondan iletişim kurularak daha detaylı bilgi alınabilir. Önceliğimiz, şayet fiyat normalin üst ise bunun nedenini sorgulamak olmalı. Eğer üretici kendini doğru ve açık bir şekilde izah edebiliyorsa,mümkünse indirim istenebilir. Özellikle belli bir miktarın üstü satın almalarda firmalar indirim yapmakta çoğunlukla. Böylelikle hem hesaplı hem de çok daha düzgün bir zeytinyağı tüketmek mümkün olabilir.

Ucuz Zeytinyağı Risk midir ?

İnternette öyle ucuz rakamlar görülüyor ki,bunları görünce bu soruyu düşünmemek elde değil. Öncelikle kabul edelim ki, hiçbir firma ya da kişi ürettiği ürünü maliyetinin altına satmaz, satamaz. Şayet böyle bir durum varsa aklımıza ilk gelmesi gereken tağşiştir, yani hileli üründür. Zeytinyağı fiyatları 2020 yılı itibari ile hemen hemen ortalaması bellidir. Bugün 30-35 TL bandı, sınırdır. Bu rakamın altına zeytinyağı almak, risk oluşturmakta. Üretim maliyetleri ortada iken litre fiyatı 18-19 liraya zeytinyağı satılabilmesi imkansızdır. O yüzden fiyat çok düşük olduğunda şpheli davranmakta fayda var.

En İyi Zeytinyağı Nerenindir ?

Bölge olarak burası iyi burası kötüdür demek çok gerçekçi olmaz,aslolan doğru ve temiz üretimdir. Tabii bununla beraber bölgenin şöyle bir farkı olabilmekte. Her bölgenin kendine has bir ağaç tipi vardır. Mesela Edremit bölgesinden Küçükkuyu bölgesine kadar olan bölgede Edremit yağlık tipi ağaçlar vardır. Bu ağaçlardan toplanan zeytinlerin meyve tadı daha belirgin olduğundan çok daha lezzetli ve hafiftir. O yüzden genellikle halk arasında Edremit Zeytinyağı ve Küçükkuyu Zeytinyağı olarak bilinen bu zeytinyağı daha çok rağbet görmekte.

Genel olarak toparlayacak olursak, zeytinyağı tercih ederken öncelikle şeffaf üretimi esas alan markalı bir ürün almaktır. Hiç bir elle tutulur veri bulundurmayan ürünler her zaman risklidir. Tercihimiz temiz ve şeffaf olandan yana olsun.

Sağlıkla ve sevgiyle
 
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır