Kapat

En İyi Zeytinyağı Hangisidir? Ödüllü Zeytinyağı Fiyatları Nedir?


En İyi Zeytinyağı Hangisidir ?Ödüllü Zeytinyağı Fiyatları Nedir ?

Zeytinyağı fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Çiftçinin artan maliyetleri, vergiler ve diğer maliyet kalemlerine göre bu ücretlendirme seneden seneye değişmektedir. Zaten doğal olanı da budur. Tüm maliyetlerin arttığı noktada zeytinyağı fiyatları aynı kalması mümkün değildir. Ancak bir şey dikkatinizi çekti mi bilmiyorum; Bundan 5 yıl önce de 5 litre zeytinyağı 100 TL idi, 2020 yılı itibari ile ile de 5 litre zeytinyağı 100 TL hatta bazı mecralarda bu rakam daha da düşük olabiliyor. Peki bu nasıl oluyor ?

Geçen senelerde artan maliyetlere rağmen düşen zeytinyağı fiyatlarının iki nedeni bulunmaktadır;
• Tağşiş Zeytinyağı
  Tağşiş zeytinyağı, hileli anlamına gelmektedir. Çoğunlukla bir miktar zeytinyağının içine tohum yağı (ayçiçek,kanola,mısır vb) eklenmesi ile yapılan uygulamadır. Bu insanları kandırmak olur ki, yasal olarak da suçtur. Devletimiz bu hileli zeytinyağı satışının önüne geçmek için sık sık denetimler yapmakta ve hileli ürün satan firmaları Bakanlığın resmi sitesinde yayınlamaktadır. Bu işlem belli bir oranda tağşişin önüne geçse de hala onlarca firma bu uygulamaya devam etmektedir. 2020 yılında 5 litre natürel sızma zeytinyağının 100 TL ve altında bir rakama satılması imkansızdır. Öncelikle bunun bilince hareket etmemiz gerekiyor. Facebook ya da diğer sosyal medya mecralarında 5 litresi 80 TL ye satıldığını görmek işten bile değil. Burada satılan 'şeyin' gerçek bir zeytinyağı olmadığını bilmemiz gerekiyor.

* Riviera Zeytinyağı 
Rİviera zeytinyağı fiyatı, natürel sızma zeytinyağına göre oldukça düşüktür. Bunun sebepleri bulunmaktadır. Riviera,zeytinyağının işlenmiş tek formudur. Peki bu ne demek ? Yüksek asitli,tüketime uygun olmayan zeytinyağı ya sabun yapımında kullanılır ya da ısıl işlemden geçerek tüketilebilir hale getirilir. Yüksek derecede ısıya maruz kalan zeytinyağının, tüm faydaları bileşenleri sıfırlanır. Koku ve faydalı bileşenler kayba uğrar. Bu yağın, zeytinyağı gibi kokması içine belli bir oranda natürel sızma zeytinyağı eklenir ve böylelikle çok daha düşük maliyetli bir zeytinyağı ortaya çıkar. O da riviera dır. Bu zeytinyağı türü için zararlıdır diyemeyiz ancak çok yüksek beklenti içinde de olamayız. Isıl işleme tabii tutulması nedeniyle ciddi bir değer kaybı yaşanır. Bu kayba uğramış riviera zeytinyağının 5 litresi 100 TL'nin altında satılabilmektedir. Ancak insanlar soğuk sıkım sıkım sızma zeytinyağı ile karşılaştırması doğru değildir. İkisi de zeytinyağı olmasına rağmen arada dağlar kadar fark vardır. O yüzden zeytinyağı satın alırken, üzerinden "Natürel Sızma"mı yazıyor yoksa "Riviera" mı çok dikkat etmeliyiz. Çünkü bu fark,fiyatı belirlemede etken bir rol üstleniyor.

En İyi Zeytinyağı Nereden Alınır ? Hangi Zeytinyağı Kaç Liradır ?

Bu sorular oldukça sık sorulmaktadır. En iyi zeytinyağı budur demek maalesef mümkün değildir. Üretim yapılan yer, üretim şekli ve teknolojisi, üretim yapan firmanın tecrübesi,ağaç cinsi vb birçok faktör zeytinyağı kalitesini değiştirmektedir.  Bu faktörlere uyan markalar, güzel ürün elde edebilmektedir ancak en iyi zeytinyağı tanımını herhangi bir marka için kullanmamız çok mümkün değil. Hangi zeytinyağı alınmalı ve bu kaç lira olmalı konusu da birçok değişkeni içinde barındırır. Hangi zeytinyağı özellikle kişiden kişiye değişir. Kimi tüketici ağır kokulu zeytinyağı severken kimisi de Kuzey Ege Zeytinyağının mis gibi hoş, naif ve ağır olmayan tadını tercih eder. Bu tamamen beklenti ve damak tadı ile ilintili bir durumdur.

Kaç Asit Zeytinyağı Tüketime Uygundur ? Sızma Zeytinyağı Ne Anlama Geliyor ?

Natürel birinci zeytinyağı ve Natürel sızma zeytinyağı tüketim için uygun olandır. 2.0 asit ve üzeri zeytinyağı tüketime uygun değildir. Çok ağır koku olması ve koyu renk olmasından dolayı 2 asit üzeri zeytinyağı sofralık olarak değil; sabun yapımında ya da ısıl işleme tutularak (riviera zeytinyağı) tüketime uygun hale getirilmektedir.Burada tercihimiz natürel sızma zeytinyağından yana olmalıdır. Oleik asit oranının düşük olması, tüketime çok daha uygundur.

Edremit Zeytinyağı, Küçükkuyu Zeytinyağı, Ayvalık Zeytinyağı. Hangisini Tercih Etmek Doğrudur ?

Zeytin ağacının cinsi, zeytinyağının tadını belirler. Ancak sadece zeytin ağacı cinsine bakarak bölgesel tercih yapmak bazen yanıltabilir. Ayvalık'tan Küçükkuyu'ya doğru uzanan bölgede üretilen zeytinyağı nefaseti birbirine yakındır. Buradaki farklılık üretim tekniğine ve zeytinyağı üreticisine göre değişir. Butik zeytinyağı üretiminde bölge ve ağaç cinsi kadar üretici de çok önemlidir.
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır