Kapat

Organik Zeytinyağı Nedir ?


Organik Zeytinyağı Nedir ? Organik Zeytinyağı Nasıl Üretilir ?

Şimdi gözlerinizi kapatın, uçsuz bucaksız geniş düz bir arazi düşünün. Bir ucundan bağırdığınızda diğer ucundan duyulamayacak kadar geniş ve dümdüz bir arazi. Yirmi yıldır bu toprak hiç ekilip biçilmemiş olsun, üstünden tek bir helikopter,uçak geçmeyecek kadar ücra bir yerde olsun. Bu arazinin üzerinde beşer metre arayla dikilmiş zeytin ağaçları olsun. Bu arazinin etrafında ya da yakınlarında ekilip biçilen bağ bahçe olmasın. Rüzgarla dahi oradan bir ilacın kokusu bulaşmasın zeytin ağaçlarına.Hiç bir gübre, kimyasal, besin takviyesi olmamasına rağmen meyveleri iri ve diri olsun. Öyle bir bereketli mahsül olsun ki, zeytin ağacının dalları yere değiyor gibi olsun. Buradan hasat edilen zeytinler ilaç,gübre,zirai tedbirlerin ne olduğundan habersiz olsun.... Şimdi gözlerinizi lütfen açın ve böyle bir şey olamayacağının gerçeğine dönelim hep birlikte. 

Organik zeytinyağı konusu son senelerde oldukça konuşulan bir durum aslında. Organik olduğu iddia edilen ürünler ne kadar bu sıfata layık şüpheli. Ürülerin orgaik olup olmadığının yanında bu konuda bilgilerimiz de şüpheli. Sanki organik üretim konusunda farklı bir anlayış söz konusu.Elbette organik üretim çok elzem ve olmasını istediğimiz bir durum ve uygulanabilir bir şey. Lakin yorum farkının olduğu da aşikar. Organik zeytinyağı üretimi denildiğinde dağ başında kendi kendine yetişmiş, her türlü dış etkenden korunmuş ürün algılıyoruz. Ancak yöntemin bu olduğu yerde verimden bahsedilemez daha doğrusu verimin de ötesi zeytinyağı elde etmek bile mümkün olmayabilir. Bu sebepten iyi tarım kapsamında belli takviyelerin yapılması inorganik üretim olduğu anlamına gelmiyor. Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Günde üç öğün yemek yiyorsunuz ancak kendinizi keyifsiz hissediyorsunuz, çok hareket edesiniz yok ve doktora gidiyorsunuz. Doktor size bazı vitaminleri yazıyor ve bu ilaçları eczaneden alarak tükettiğinizde kendinizi daha zinde hissediyorsunuz. Bu durum inorganik üretilen bir ilacın vücuda alınarak toparlanmanın temin edilmesi, yani tam bir organik çözümdür denilemez. Bunun yanında halsiz hissettiğinizde beslenme alışkanlığınızı değiştirip tamamen doğal ürünlere yöneliyorsunuz ve kısa bir sürede kendinizi daha canlı ve enerjik hissediyorsunuz. Bu durum organik bir yaklaşımdır. Baktığınızda yaptığınız tek değişiklik beslenme alışkanlığı. Ve gündelik tüketiminizde işlenmiş gıdalar yok, laboratuvar ortamında üretilmiş ilaçlar, takviyeler yok. Aynı iki farklı yöntemi zeytin ağacı için de düşünebilirsiniz. Fenni zirai olmayan takviyeler olduğunda üretilen zeytinyağı organik olabilir. Keçi,koyun, tavuk gübresi gibi hayvani gübre zeytin ağaçlarına verilir verilmesinde bir mahsur yoktur. Bu işlem ağacın hayatta kalması için gereklidir.Öbür türlü ağaç meyve veremeyebilir hatta kuruması bile muhtemel. Organik üretimde iyi tarım kapsamında belli uygulamalar yapılır. Önemli olan burada şunların kullanılmamasıdır;

• Laboratuvar ortamında üretilmiş ilaçlar
• Yem katkı maddeleri
• Genetik yapısı değiştirilmiş ürünler

Suni olan bir maddenin ağaca teması üretimi konvansiyonel hale getirir. Yani organik zeytinyağı denilemez. 

Peki sadece ağaca üreticinin verdiği ilaç ya da kimyasal katkı maddeleri mi bozar organik yapıyı ? Tabii ki hayır. Bahçenin üzerinden geçen helikopter, uçak gibi taşıtların bıraktığı atık maddeler de zararlıdır ve organik üretime engeldir. Bununla beraber zeytinlik yol kenarına yakınsa araba egzoz gazlarına maruz kalıyorsa ağaçlar bu durumda bu da zararlıdır ve organik üretime manidir.

Organik zeytinyağı üretimi nasıl yapılır ?

 *  Organik zeytinyağı için, öncelikle toprak temiz olmalıdır. Minimum on yıl boyunca o toprağa herhangi bir kimyasal değmemiş olmalıdır. Toprağın pestisitlere maruz kalmış bir toprakta organik üretim yapılamaz.

 * Ağaç dikildikten sonra su verilebilir. Bununla beraber toprak verimsiz ise hayvani gübre verilebilir. 

• Zeytinliğin etrafında başka üretim yapılan bahçeler varsa, bunların da zirai ilaç kullanmıyor olması gerekir. Çünkü pestisitler rüzgarla taşınabilir. Böyle bir durum organik zeytinyağı üretimine zarar verir.

• Zeytin sineği gibi çevresel tehditlere karşı zirai ilaç kullanımı yerine sarı yapışkanlı kağıtlar kullanılabilir. İlaç kullanımı basit ancak bu zeytinin organik yapısına zarar veren bir uygulama. Bu nedenle doğal yöntemler tercih edilerek, zararlılarla mücadele edilmeli.

• Zeytin ağacının etrafında kendiliğinden bitek ayrık otlarla mücadele edilirken , yine ilaç kullanımı yapılmamalıdır. Bu uygulama yapılırsa, ayrık otları kurutan ilaç topraktan ağaca geçer ve organik yapıyı bozar. Bunun yerine orakla biçme yöntemi tercih edilmeli, ayrık otlarla doğal bir şekilde mücadele edilmeli.

• Zeytinin sıkıldığı makina temiz olmalı. Kimyasala maruz kalmış zeytinlerin sıkıldığı yerde sıkım yapmak uygun değildir. Böyle bir durum zeytinyağının yapısına tesir edeceğinden el edilen zeytinyağı yine organik olmayacaktır. Temiz ürün, temiz sıkım olmalı.

Yediklerimiz vücudumuza doğrudan etki etmektedir. Bu sebepten bir ürünü tercih ederken onun ne kadar doğal yöntemlerle eldi edildiğini sorgulamamız gerekir. Yediklerimiz organik ve doğal ise biz de daha az hasta oluruz,kendimizi daha çok korumuş oluruz. Olivkoy Zeytinyağı ve Zeytin Bakkal olarak insan sağlığına önem veriyor, her türlü zararlı uygulamalardan kaçınıyoruz. İnsan sağlığının her şeyden daha önemli olduğu inancındayız. İnsan sağlığının olmadığı bir yerde hiç bir şeyin önemi kalmayacağından, ürünlerimizle organik üretimi destekliyor, daha iyisine ulaşmanızı sağlıyoruz.
Zeytin Bakkal | Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı, Siyah Zeytin, Yeşil Zeytin,Zeytinyağı Sabunu © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır