Kapat

Sızma Zeytinyağının Faydaları Nelerdir ?


Sızma Zeytinyağının Faydaları Nelerdir ?

Hangi zeytinyağını tercih etmeliyim diye bir araştırma yaparsanız karşınıza hep 'sızma zeytinyağı' çıkar. Asidik derecesine göre değerlendirdiğimizde en iyisi düşük asitli zeytinyağıdır. Bunun için de olması beklenen "soğuk sıkım sızmadır." Oleik asit derecesi bakımından maksimum 0.8 dereceye kadar olan zeytinyağı sızma olarak adlandırılır. Bazı yörelerde ve üretici tarafında bu "dizem zeytinyağı" olarak da geçer. Mesela bir üretici diğerine ;

- "Senin yağlar dizem mi asit mi geldi ?" der. Diğeri:
- "6 dizem geldi" cevabını verir.

Bu üreticiler arasında sıkça kullanılan bir terminolojidir. 6 dizem geldi demesi, 0.6 asit olduğunu ve yağın sızma olduğunu gösterir. Eğer bu oran 0.8 i geçiyorsa o vakit yağlar asit geldi tabiri kullanılır. Asit gelen yağlar son senelerde büyük firmalar tarafından ısıl işleme tabii tutularak, rafine edilerek riviera olarak satışa sunulmaktadır. Öncesinde bunun yerine asit gelen yağlar sabun yapımında kullanılırdı daha çok. Yemekte,salatada kullanımı söz konusu olmazdır. Yüksek asitli yağ hem kalın olur yani koyu bir kıvamı vardır, hem de keskin ve ağır kokar. İsteseniz de tüketmeniz çok mümkün değildir. O yüzden alternatif kullanım alanları değerlendirilir. 
 


Peki neden sızma zeytinyağı tercih edilmelidir, sızma zeytinyağını diğer yağlardan ayıran nedir ?

Öncelikle zeytinyağında asit nedir sorusunun cevabını anlamamız gerekiyor. Zeytin dalında iken hayattadır, onu bir şekilde dalından kopardığınızda artık ölüm süreci başlamıştır. Dalından kopardıktan sonra ne kadar az beklerse ve toplama esnasında meyveye zarar verilmezse, zeytin için bozulma süreci o kadar yavaşlatılmış olur. Bu istenen ve olması gereken bir durumdur. Diğer türlüsü olduğunda yani zeytin sopayla düşürülürken meyve zarar görürse oksidasyon hızlanır, yani bozulma süreci hızlı olur. Hele ki bu zeytin uzun süre bekletilirse küflenmeye kadar gider ki, bu yüksek aside ve yağın ağır kokmasına neden olur. O sebepten bir zeytinyağı tercih edilirken öncelikle onun sızma olup olmadığına bakılır. 

Peki sızma zeytinyağı faydaları nelerdir ?

* Kolestrol belli bir yaştan sonra çoğu insanın şikayeti olmakta. Zamanla  kandaki HLD denen iyi huylu kolesterol düzeyini arttırır. LDL kolestrolünü tam tersine düşürür. 

* Kardiyovasküler hastalıklar noktasında oldukça etkendir. Sızma zeytinyağı insan sağlığında ve özellikle kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili olması, tekli, doymamış bir yağ olmasındandır. Margarin ve diğer işlenmiş doymuş yağ asitleri uzun süreli kullanımlarda damar tıkanıklığı, kalp çarpıntısı gibi durumlara neden olurken; zeytinyağı tam tersine doymamış yağ asitleri içermesinden mütevellit oldukça faydalıdır.

* Bağırsak mikrobiyotasını besler ve sindirimi kolaylaştırır. Kabızlık gibi sindirim sistemi şikayetlerinde bir tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ilaç gibi tesir eder ve kısa sürede sindirimi sağlayan faydalı bakterileri düzenler, sonrasında kabızlık, hazımsızlık gibi şikayetler ortadan kalkar. Zeytinyağı sindirilebilir olması yönünden diğer yağlarla belirgin bir şekilde ayrışır.Yağların içinde hazmı en kolay olan olduğu için sindirim kolaylığı sağladığı görülür.

*  Çocuklar için ilk yedi yıl çok önemlidir. Beyin-sinir ağlarının hızlıca geliştiği, öğrenen beyin alt yapısının atıldığı bu evrede hem beyin gelişimi hem beden gelişimi için,zeytinyağı önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemi henüz zayıf olan çocuklarda, zeytinyağı içerdiği vitamin ve bio fenoller sayesinde cam simidi görevini görür. Mikropların tehdidine karşı daha savunmasız olan vücut direnci, zeytinyağı ile kuvvetlenir. Bununla beraber çocuklarda  kemik gelişimini hızlandırır.

*  Zeytinyağı A,E,D ve K vitaminlerini içerir. Bu vitaminlerde  E vitamini yaşlanma karşıtı bir fayda sağlar. Ciltte olan kırışıklıkların azalmasını sağlayarak yaşlanma belirtilerini minimuma indirger. Dokuları yeniler.

* Saç köklerini ve saç derisini besleyerek daha saçlarımızın daha canlı görünmesine olanak sağlar. Evet zeytinyağı sadece yemeklerde kullanılan bir gıda ürünü değildir. Saçlara sürülür ve daha sağlıklı saçlar için zeytinyağının şifasından istifade edilir.

*  Eklem bölgelerimizde zamanla kıkırdak sıvısının azalması ve ya kireçlenme olabilir. Hareketsizlik, kötü beslenme gibi nedenlerle zaman içinde bu tür şikayetler oluşabilmekte. Zeytinyağı içerdiği faydalı bileşenler sayesinde  kireçlenmeyi minimuma indirger. Bu tür şikayetlerin oluşmasına mani olur.


- Zeytinyağı oleocanthal ve polifenol açısından oldukça zengindir. Bu minör bileşenler beyni besleyerek unutkanlığı önler : Yapılan bazı araştırmalarda, Akdeniz ülkelerinde yaşayan ve yemeklerinde çoğunlukla zeytinyağı kullanan insanların 70 yaş üzeri yetişkinlerinde hatırlama oranının diğer ülke yetişkinlerine göre daha fazla olduğu görülmüştür. Bunun nedeni olarak zeytinyağının yaygın ve yoğun kullanımı sebep olarak görülmekte.

Sağlıklı bir yaşam için zeytinyağı şart. Soframızdan evimizden sızma zeytinyağının şifasını eksik etmeyelim. Küçükkuyu'da üretimini yaptığımız sızma zeytinyağı çeşitlerimizi web sitemizden kolaylıkla satın alabilir; hem sağlıklı hem de lezzetli sızma zeytinyağı çeşitlerimizle daha zinde ve sağlıklı kalabilirsiniz.

Şifa yediklerinizde olsun.

Zeytin Bakkal | Olivkoy Zeytinyağı | Organik Doğal Ürünler | Zeytinyağı Sabunu
Zeytin Bakkal | Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı, Siyah Zeytin, Yeşil Zeytin,Zeytinyağı Sabunu © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır