Kapat

Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Faydaları Nelerdir


 

Soğuk Sıkım Zeytinyağı ve Faydaları


Binlerce yıldır insanlar yemeklerinde, cilt bakımında ve hastalıklardan korunmak için zeytinyağı kullandı. Peki başlı başına büyük şifa kaynağı olan soğuk sıkım sızma zeytinyağının faydaları nelerdir ?


 
Soğuk Sıkım Zeytinyağı Ne Demektir ?


Zeytinyağı üretim aşamasında kontinü sistem fabrikada sıkım yapılırken verilen sıcaklığın 27 santigrat dereceyi geçmediğinde,elde edilen zeytinyağına soğuk sıkım denir. Soğuk sıkım zeytinyağı, aslında korunmuş,doğru üretilmiş bir zeytinyağı anlamını taşır. Çünkü zeytinyağının içindeki faydalı bileşenler, yüksek sıcaklıkta uçucudur. O yüzden soğuk sıkımı yapılmış zeytinyağının içindeki faydalı bileşenler ( oleuropein, oleocanthal, alhedit, keton vb) korunmuş olur. O yüzden satın alırken birinci önceliğimiz zeytinyağının soğuk sıkım olmasıdır. Soğuk sıkımı yapılmış korunmuş zeytinyağı besleyici ve faydalı bileşenler yönünden zengin olmasının yanında, nefaseti de kuvvetlidir. Nefaset kavramı butik zeytinyağında sıkça karşımıza çıkan bir terimdir. Nefaset, zeytinyağından aldığınız keyif demektir. Mis kokusu ve lezzeti ile soğuk sıkım zeytinyağı, nefasetini belli eder ve daha lezzetli olur. O yüzden soğuk sıkım zeytinyağı tercih ettiğinizde sadece sağlıklı bir zeytinyağı değil aynı zamanda çok da lezzetli bir zeytinyağı satın almış olursunuz. Bu yönü ile butik zeytinyağı, markette satılan sıradan bir zeytinyağından ayrışır.


Soğuk Sıkım Zeytinyağının Faydaları Nelerdir ?


Soğuk sıkım sızma zeytinyağı sadece yemeklerin lezzetli olması için kullandığımız bir gıda ürünü değildir. Milattan önceki dönemlerde de zeytinyağı kullanılırdı. O dönemlerde zeytin ağaçlarının az olduğundan sadece zengin insanların kısıtlı miktarda alıp kullanabildiği bu şifa kaynağı bugün oldukça uygun fiyatlara satın alınabilmekte. Peki bu şifa kaynağının insan sağlığına olan faydaları nelerdir ?


- Doğal yapısında bulunan e vitamini ve gliserin sayesinde Saçın ve cildin daha canlı ve sağlıklı  görünmesini destekler.
- Sağlıklı ve orantılı tüketiminde stres hormonunun salgılanmasını azaltır. Böylelikle stresi azalttığı bilinir.
- Kemik yapısını besler. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için çok faydalııdır.
- Sindirim sistemi üzerinde büyük faydaları görülür. Gastrit, ülser, reflü gibi mide şikayetlerinin azaltılmasında büyük rol oynar. Zeytinyağının doğal yapısında bulunan biofenoller mide çeperini onarıcı bir etkiye sahiptir.
- Bağırsak florasına için büyük faydalar sağlar. İnsanın ikinci beyni olarak bilinen bağırsaklarımızda trilyonlarca faydalı bakteri yaşamakta. Bu bakteri florası bizim sağlıklı bir şekilde hayatta kalabilmemiz için çok önemli bir işleve sahip. Zeytinyağının içindeki vitaminler ve biofenoller buradaki bağırsak florasını besler. Böylelikle biz gündelik hayatımıza devam edebiliriz.
-  Zeytinyağı saç dökülmesini en aza indirger. İnce telli,yıpranmış, derisi kuru saç yapısına sahip insanların günlük saç dökülme miktarı diğer insanlara göre daha fazladır. Eğer önlem alınmaz ise bir sonraki adımda kalıcı kellik sorunu yaşanabilir. Zeytinyağı yapısındaki e vitamini ve gliserin sayesinde, saç derisini ve köklerini besleyerek neme doyurur. Haliyle zayıf saçlar iyi beslenmiş olur ve dökülme en aza iner. Saç sağlığı için soğuk sıkım sızma zeytinyağı düzenli olarak kullanılmalı.
-     Soğuk sıkım zeytinyağı vücuttaki ağrıları gidermeye yardımcı olur. Özellikle bel ve boğaz ağrısı şikayeti olan insanlar, düzenli olarak kalitesi korunmuş zeytinyağı ile masaj yaparsa/yaptırırsa bel ve boğaz ağrısının azaldığını görecektir. Derinin içine nüfuz eden zeytinyağı,derinin altına yer alan lifli bölgeyi besler ve burada oluşan doku hasarını onarır. Böylelikle ağrının azalması görülür.

 

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nasıl Tüketilmelidir ?


Öncelikle yemeklerde zeytinyağını kullanabilirsiniz. Fakat zeytinyağının faydasını doğrudan ve değer kaybına yaşamadan almak istiyorsanız aç karnınıza her sabah bir tatlı kaşığı içmelisiniz. Bir tatlı kaşığı soğuk sıkım zeytinyağı içtiğinizde mide çeperi ve bağırsak iç kısımları beslenir ve onarılır. Soğuk sıkım zeytinyağı bu şekilde tüketildiğinde oleuropein, oleocanthal ve diğer fenolik bileşenler direkt alınmış olur.


Soğuk Sıkım ve Sıcak Sıkım Zeytinyağı Farkı Nedir ?


Zeytinyağı sıkımı esnasında yüksek sıcaklık verilirse zeytinden daha fazla yağ elde edilmiş olur. Örneğin 3 kilo zeytinden 1 litre zeytinyağı elde etmek mümkün hale gelebilir. Fakat soğuk sıkım tekniğinde 1 litre zeytinyağı elde edebilmek için daha fazla zeytine ihtiyaç olur. Bu zeytinin cinsine göre değişse de 6-10 kg zeytinden 1 litre zeytinyağı ancak elde edilebilir. Tercih edilmesi gereken sıcak sıkım değildir. Çünkü zeytinyağının doğal yapısında bulunan faydalı bileşenler, sıcak ortamda uçucu özelliğe sahiptir. Bu sebepten amacımız zeytinyağının şifasını elde etmek ise soğuk sıkım zeytinyağını tercih etmeliyiz.


Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ?


Peki diyelim ki zeytinyağı satın aldınız, bu zeytinyağı gerçekten soğuk sıkım mı yoksa değil mi nasıl anlarız ? Bu konuda duyusal olarak bazı kriterlere bakmak bizlere fikir verecektir. Fikir elde edebilmek için şunlara bakın 
Zeytinyağının kapağını açtığınızda tazelik kokusunu alıyor musunuz ? Koklayın. Evet zeytinyağının tadına bakmadan önce mutlaka koklayın. Eğer hiç koku yoksa ya da mide bulandırıcı ağır bir koku alıyorsanız yanlış ürün tercihi yaptınız demektir. Ancak korunmuş hakiki soğuk sıkım sızma zeytinyağı tazelik kokar. Bu koku size çağla, domates sapı, vanilyamsı hoş bir tazeliği anımsatır.  Bu tazelik kokusunu alıyorsanız bilinki iyi bir tercih yaptınız. Bu işaret soğuk sıkım sızma zeytinyağının olmazsa olmazıdır.
Bir çay kaşığı zeytinyağından alıp dilinizin etrafında dolaştırın. Özellikle dilin etrafında acımsılık oluştu ise ikinci harika işareti aldınız demektir. Zeytinyağında bulunan oleuropein bu acılığın nedenidir. Oleuropein sağlığımızın bekçiliğini yapan çok kıymetli bir yapı taşıdır.
Zeytinyağını yuttuğunuzda gırtlakta sanki bir yanma oldu hissini aldıysanız üçüncü pozitifi işareti de aldınız demektir. Gırtlaktaki yanmanın nedeni asit değil, minör bileşenlerdir. Soğuk sıkım sızma zeytinyağında bu faydalı bileşenler korundu ise gırtlakta yanma olması çok doğaldır. Özellikle ilk hasat zamanı (Ekim,Kasım ayları) zeytinyağında bu özellik çok belirgindir.


 
 
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır