Kapat

Yüksek Polifenollü Zeytinyağı


Yüksek Polifenollü Zeytinyağı Ne Demektir?

Zeytinyağındaki polifenole geçmeden önce fenol nedir, fenolik bileşen ne anlama geliyor ve bu fenolik bileşenlerin oluşturduğu polifenolün teknik detaylarına bakmakta fayda var.Fenol, altılı karbondan oluşan benzen halkasına OH⁻ molekülünün bağlanmasıyla oluşan kimyasal bileşiktir. (C6H5). Fenoller, aromatik halkaya bir ya da daha fazla hidroksil grubunun bağlandığı aromatik bileşiklerdir. Çoklu fenol grubuna Polifenol denir. Poli kelime anlamı olarak çok anlamına geldiğinden polifenol kelimesinin anlamı,çoklu fenolik bileşen anlamına gelir. Yapısal olarak antioksidan özellik gösterdiğinden insan sağlığı için çok kıymetlidir bu bileşik. Düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde vücudumuzda oluşan oksidadif strese bağlı birçok hastalığı önlemekte. Böylesine kıymetli içeriği olan polifenolü biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz ?

Polifenol zengini olarak bilinen zeytinyağının en bilinen polifenolü ‘oleuropein’dir. Oleuropein bileşeni insan sağlığının bekçiliğini yapan çok kıymetli bir içeriktir. Zeytin meyvesinde, çoğunlukla yaprakta ve dallarda bulunur. Zeytin ağacına ölümsüzlük veren ana bileşen olarak da bilinir Oleuropein. Zeytinyağındaki ‘acımcı tat’ olarak kendini gösterir. Oleuropeini bilmeyenler zeytinyağındaki acılığı asitlik sanabilirler ancak, zeytinyağının gizli hazinesi oluropeindir.

 

 

Yüksek Polifenollü Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ?

Polifenol oranı ve yoğunluğu laboratuvar ortamında ölçülebilen bir değerdir. Tadarak miktarını ölçemeyiz ancak iyi işaretlerine bakarak varlığı hakkında yorum yapabiliriz. Zeytinyağının tadına baktığınızda tazeliğin yanında dilin etrafında acılık ve gırtlakta yanma hissediyorsanız polifenol yönünden zengin bir zeytinyağına denk geldiğinizi tahmin edebilirsiniz. Hatta, zeytinyağını içtiğinizde öksürme bile yapabilir. Bu Zeytinyağındaki bir kusur ya da sorun değildir, asitliği de göstermez bu durum. Öksürten, gırtlağınızı yakan şey, zeytinyağının içindeki küçük sağlık bekçileridir.

Yüksek Polifenollü Zeytinyağının Faydaları Nelerdir ?

Yüksek polifenollü zeytinyağı, antioksidan yönünden zengindir. Antioksidan özelliği, hücrelerimizde olulşan oksidadif stresi pasifize ederek birçok hastalığa karşı kalkan oluşturur. Hava kirliliği, kötü beslenme, strese bağlı genetik yatkınlıklarında neticesinde, kanser, kalp-damar hastası, alzheimer,şeker hastalığı vb muhtelif hastalıklara yakalanmak ihtimal dahilindedir. Çevresel etkenlere bağlı olarak genetik etkenlerin kıskacında vücut normali dışına çıkabilir yani hastalık oluşabilir. Böylesi bir durumun önüne geçme adına polifenol değeri yüksek zeytinyağını hem içerek hem de cildimize sürerek sağlığımızı koruyabiliriz.

Yüksek polifenollü zeytinyağı kansere karşı korur : Metastaz,kötü huylu hücrelerin kontrolsüzce çoğalarak sağlıklı dokuyu yok etmesine bağlı oluşan ölümcül bir hastalıktır. Oksidatif strese bağlı genetik bozulma sonucu oluşan bu hastalık geç fark edildiğinde çoğunlukla ölümle sonuçlanabilmektedir. Yüksek polifenollü zeytinyağı kontrolsüz bölünmeyi minimize ederek, sağlığımızı korumaya destek olur.
Doku iltihabını önler : Kalitesi korunmuş soğuk sıkım sızma zeytinyağı, antienflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri olan polifenoller bakımından zengin olduğundan dokuda oluşabilecek iltihabı önlemeye yardımcı olur.
Hücre duvarlarını güçlendirir : Özellikle aç karnına içilen soğuk sıkım sızma zeytinyağındaki polifenollerler, daha güçlü hücre duvarları oluşturmaya yardımcı olur. Gastrit, ülser, mide yanması gibi şikayetlerin oluşumunu önler.

Siz de yüksek polifenollü Olivkoy soğuk sıkım sızma zeytinyağının şifasını elde etmek isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi elde etmek isterseniz Youtube kanalımızdaki videoyu izleyebilirsiniz. Videoyu izlemeye için buraya tıkayabilirsiniz.
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır