Kapat

Zeytin Nedir ? Zeytinin Faydaları Nedir ?


Zeytin Nedir ? Zeytinin Bilinmeyen Faydaları Neledir ?

Bu zamana kadar belli bilgilerin sabitliğinde tanıdık bu bilge ağacı. İlk verilerden sonra birçok şey değişti zaman içinde. Önceleri meyve dendiğinde yadırganın zeytinin, uzmanlarca meyve olduğunun altını çizilmesi ile bakış açımız zamanla değişti. Zeytin meyve olunca zeytinin sıkımı ile elde edilen sıvıya yağ derken, yer yer meyve suyu der olduk. Teşbihte her şey doğru ve uygun. Nasıl ki şeftali bir meyve ve şeftalinin sıkımı ile elde edilen sıvı şeftali suyu ise aynı durum bu meyve için de geçerlidir. Çünkü uygulamada farklı bir şey yok aslında. Biraz daha detaylı açıklayacak olursak

Dünyada en uzun yaşayan ağaçlardan birisi olan zeytin ağacının meyvesine zeytin denir. Bu ağaç yaklaşık 2000 yıl hayatta kalabilmektedir. Evet doğru okudunuz tam ikin bin yıl. Bir insanın 100 yıl yaşadığını var sayarsak tam 20 insan ömrü demek. Çok uzun yaşayan bu ağaç binlerce yıldır insan ömrüne hizmet etmekte. Akdeniz havzasının nişanesi olan bu ağaç her iklim ve toprakta yetişmez. Ülkemizde Mersin, Mardin taraflarından başlayıp Kuzey Ege'ye (Edremit ve Küçükkuyu bölgesine kadar olan alan) kadar uzanan alanda bu ağaç yetişir ve hayatta kalır. Bu ağacı tutup Trabzon'da bir yere dikerseniz hayatta kalma şansı çok yoktur. Hayatta kalsa bile meyve alamazsınız. Bu yüzden zeytin kelimesini gördüğünüz yerde Akdeniz iklimi akla gelir. Bu ağacın ilk kökeni neresidir diye aratırsanız genellikle Santorini adasını görürsünüz ancak son yıllarda yapılan antropolojik kazı çalışmaları bunun böyle olmadığına işaret ediyor. Bugünkü Filistin topraklarını kuzeyinden Mardin'e kadar olan alandan elde edilen veriler, ilk ağacının bu bölgede hayat bulduğuna işaret etmekte. Tabii bu ağacın keşfinden sonra insanların onun meyvesini yemeyi, sıkıp yağ elde etmeyi çok uzun zaman sonra keşfettikleri bilinmekte.

Boyu on metreye kadar uzayabilen bu ağacın kısa saplı, sert yaprakları sürgünlere karşılıklı halde dizilmiştir. Bu ağacın yaprakları basit, tam kenarlı ve kenarlar alt yüze doğru hafif kıvrıktır. Çam ağacı gibi dört mevsim yapraklıdır.

Özellikle bahar ayına doğru rüzgarların taşıdığı çiçek tozlarıyla döllenen çiçekler döllenmeye girerek etli ve yağlı meyve verir. Bu meyvesi önce yeşil, olgunlaştıktan sonra da parlak siyah bir renk alır, siyaha döndüğü evre yağ verimi için en ideal dönemdir. Etli meyvenin içinde sert bir çekirdek vardır,çekirdek büyüklüğü ağacın cinsine göre değişir, Gemlik zeytini diye geçen ağaç türünde meyvede etli kısım daha iri olurken Edremit yağlık diye geçen ağaç türünde çekirdek kısmı daha büyüktür, etli kısım daha zayıftır. Meyvenin etli kısmından ve çekirdeğinden elde edilen "yağı" bakımından çok değerli bir ağaçtır. Ancak zeytinyağı aromasını belirleyen çekirdeğin büyüklüğü değil;ağacın cinsidir.Aynı zamanda ağacın çok heybetli ve estetik bir görünümü vardır. Odunu çürümeye karşı son derece dayanıklıdır. Bu yüzden budama sonrası elde edilen ağaç parçalarından sehpalar, masalar, kaşık,kase ya da farklı dekoratif ürünler yapılarak uzun seneler kullanılması söz konusudur. Baktığınızda ağacın israf olan tek bir ayrıntısı yoktur. Yağ olur, meyve olur, ölür ahşap olur, çekirdeğinden pirina yakacak elde edilir,fotosentez yapmasından oksijen elde edilir. Hasılı binlerce yıldır biz insanlar tabiri caize "etinden,sütünden" faydalanmışız şifa bulmuşuz bu bilge ağaçtan.

Ülkemiz bu ağaçtan yana oldukça zengindir. Var olan ağaç sayısı çokluğuna göre dünyada dördüncü sırada yer almaktayız. Bunun yanında daha olumlu bir veri de,sofralık zeytin üretiminde İspanya'dan sonra ikinci sıradayız. Yani dünyadaki tüketim ihtiyacını karşılayan ikinci ülke durumundayız. Bu bizim için gurur verici bir durum.

Zeytinin Faydaları Nelerdir ?


Çokça ürettiğimiz,kahvaltılardan eksik etmediğimiz bu minik meyvelerin en yaygın yenebilir halleri şu şekildedir;

• Siyah zeytin (Çevirme,yuvarlama,sele vb)
• Yeşil Zeytin (çizik,salamura,kırma vb)


Her tüketici damak zevkine göre tercihte bulunup sağlıkla tüketmektedir. Peki bu minik meyvenin faydaları nelerdir ? Besleyici değerleri oldukça yüksek olan zeytin bitkisel protein açısından oldukça zengindir. Bununla beraber içerdiği vitaminler (A,C,E vitaminleri), kalsiyum, klor,magnezyum mineralleri beraberinde minör bileşenler (oleuropein,oleocanthal vb) içerir ki, bu küçük bileşenler sağlığımız adına çalışan küçük işçilerdir. Beraberinde bu meyve kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır. Çoğu kimsenin pek hoşlanmadığı yaşlanmanın etkilerini de azaltır. Güzelleştirir, dermokozmetik amaçlı kullanıldığında cilde ve saça canlılık güzellik katar. Saç diplerine nüfuz ederek, saç köklerini besler böylelikle saçların dökülmesini engeller, kepeği önler çünkü besleyici yapısı saç derisini onarır, saçları kuvvetlendirir. Cilde uygulandığında kırışıklıkları giderir ve genç görünüm kazandırır. Özellikle kadınlar için cankurtaran bir özelliği de makyaj kimyasallarının ciltte oluşturabileceği olumsuz etkileri azaltır. Cildi besleyerek cilt hastalıklarının oluşumu önlemeye yardımcı olur.
 

Bilge ağacın şifası sizlerle olsun.
Zeytin Bakkal | Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı, Siyah Zeytin, Yeşil Zeytin,Zeytinyağı Sabunu © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır