Kapat

Zeytinyağı Bayatlar mı ?


Zeytinyağı Bayatlar mı ?Zeytinyağının taze mi yoksa bayat mı olduğunu nasıl anlarız ?

Tüketttiğimiz hemen hemen her gıda maddesinin bir raf ömrü vardır. Bu raf ömrünü tamamlayan gıda maddelerinin bozulma süreci başlar ve haliyle tüketilemez hale gelir. Tüketilemez hale gelmeden bir önceki savha bayatlama evresidir. Bu evrede gıda maddesi tüketilebilir mi olsa da aynı keyfi vermez. Somut bir örnek vermek gerekirse, fırından yeni çıkmış çıtır çıtır bir sokak simiri ile iki gün beklemiş sokak simitinden aynı keyfi almanız mümkün değildir. Benzer durum zeytinyağı için de geçerlidir. Zeytinyağı da bayatlar.

Zeytinyağı korunarak barındırıldığında raf ömrü iki yıldır. İki sene boyunca tüketebilirsiniz ancak bu sürenin daralmaması için belli şartları sağlamış olmanız gerekir. Zeytinyağının hiç sevmediği,maruz kaldığında bozulmaya başladığı şu üç etkenden korumanız gerekir;

  • Hava ile temas
  • Işık ile temas
  • Sıcaklık


Hava ile temas eden zeytinyağının içindeki fenolik bileşenler kayba uğrar o yüzden satın aldığınız zeytinyağının kapağını mutlaka kapalı tutmanız gerekir, böylelikle tazeliği daha uzun süre koruyabilirsiniz. Bunun yanında ışık ile temas olduğunda zeytinyağının yapısında bozulmalar hızlanır. Koyu renk cam şişeler ya da laklı tenekelerde tutularak doğrudan ışıktan korunur zeytinyağı. Böylelikle raf ömrünü uzatmış oluruz. Ve en önemli diğer etken ise sıcaklığa maruz kalmaması. Satın aldığınız bir zeytinyağını balkona, doğrudan güneş ışınlarının temas ettiği sıcak bir alana bırakırsanız zeytinyağının yapısındaki bozulmaları hızlandırmış olursunuz. Değer kaybı ile beraber, zeytinyağından beklenen fayda ve şifa en aza indirgenir. Bu üç faktörden korumanız önemlidir.

Bayat zeytinyağı nasıl anlaşılır sorusuna gelince, zeytinyağını ilk sıkıldığı aylarda satın aldığınızda çok net tazelik ve refahlık kokusu alırsınız. Çimensi, vanilyamsı, çağla tadını andıran ya da domates sapı gibi canlı bir koku alırsınız. Zeytinin kokusuna eşlik eden bu tazelik izleri size bir haber verir. "Bu zeytinyağı taze ve lütfen tüket" der. Bu hali sonraki aylarda da alabilirsiniz ancak zeytinyağını taze tüketmek size harika bir deneyim yaşatır. Bir yılı tamamlamış zeytinyağında bu izler çok belirgin değildir. Belki çok ağır kokma (bozulmanın işareti) yoktur henüz ama tazeliğie dair işaret de alamazsınız. İşte bu zeytinyağı bayat bir zeytinyağıdır. Tükettiğinizde zararı olmaz ancak keyif ve faydaları oldukça noksandır. Böyle bir zeytinyağı yerine tazecik zeytin kokan bir zeytinyağı tüketmeniz oldukça değerlidir.

Özetleyecek olursak, zeytinyağı durdukça daha da iyi hale gelen bir gıda ürünü değildir. Raf ömrü iki yıl olsa da bir yıldan uzun süre beklemiş bir zeytinyağını tüketmemeniz gerekir.

Çünkü zeytinyağı bayatlar. Bayatladığını kokusundan ve tadından anlayabiliriz. Bayatlamış bir zeytinyağı tüketilebilir olsa da faydaları zayıf olacaktır. Böylesi bir zeytinyağı yerine hoş çimen,çağla,domates sapı kokusunu andıran tazecik zeytinyağı tüketmemiz hem damak tadını zenginleştirir hem de sağlığımıza büyük katkı sağlar.

 

Bayat zeytinyağı tüketmeyin,Kazdağı'ndan Küçükkuyu'dan tazecik mis kokulu Olivkoy zeytinyağını tüketin. Bedeninize ve ruhunuza iyi gelsin.
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır