Kapat

Zeytinyağı Bel Ağrısına İyi Gelir mi ?


Zeytinyağı Bel Ağrısına İyi Gelir mi ?

Zeytinyağı bele sürülür mü, ağrıyı alır mı ? Birçok insan zaman zaman gerek hareketsizlik gerekse dış etkenlere bağlı olarak bel ağrısı çekmekte. Bu noktada zeytinyağı acaba fayda sağlar mı düşüncesi aklına gelmekte. Siz de zeytinyağının bel ağrısına iyi gelip gelmediğini meral ediyorsanız bu yazımızı mutlaka sonuna kadar okuyun.

Vücudumuzda oluşan ağrılar aslında bizim için önemli sinyallerdir. Bu sinyallerin vermek istediği mesaj iyi okunursa ciddi bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalmadan sorun ortadan kalkar. Örneğin ağrıyan dişinizi hemen bir diş hekimine göstermeniz gerekir. Erteler ya da ötelerseniz zamanla diş ağrısının nedeni olan çürüme derinleşir, hatta diş kökünde lezyon oluşturarak çene kemiğinin erimesine neden olabilir. Bu ihmalin sonunda hem dişinizi kaybedersiniz hem de çene kemiğiniz zarar görür. Hem maddi hem de manevi ağır bir fatura ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ünlü bir düşünürün dediği gibi: " Sorumluluklarınızı ihmal edebilirsiniz ancak bu ihmalin sonuçların kaçamazsınız." O yüzden vücudumuza karşı olan sorumluluklarımızdan kaçmamalıyız, bir baş ağrısını dahi önemsiz görmemeli, doktor muayenesine gitmeliyiz.

Peki bel ağrısı çekenler ne yapmalı ? Öncelik her zaman doktor kontrolü olmalı. Çünkü bel ağrısı olarak beliren semptomun birçok nedeni olabilir. Doku ezilmesi, omurilik hasarı vb. bu ağrının kök nedenini anlayıp, ona uygun bir tedavi yöntemi geliştirmek modern tıp dünyasının işidir. Bu bilgiyi aklımızda tutarak zeytinyağının bel ağrısı ile olan ilişkisini değerlendirecek olursakZeyinyağı bel ağrısına iyi gelir.Zeytinyağının doğal yapısında bulunan E vitamini ve fenolik bileşenler sırt ve bel bölgesindeki deriden içeri nüfuz ettiğinde, derinin altındaki lifli dokuya temas ederek bu alanı besler ve onarır. Hali ile zeytinyağı ile bel bölgesine her gün masaj yaptığınızda 3-4 gün sonra ağrılarınızın azaldığını görmeniz doğaldır. Çünkü zeytinyağı güçlü bir antioksidan olmasının yanında zengin içeriği ile etkili bir ilaç gibi neticeler alınabilir. Burada iki noktaya dikkat etmemiz gerekiyor;

1- Doğru zeytinyağı seçimi : Her zeytinyağı aynı etkenliği göstermez. Polifenol değerleri yüksek, soğuk sıkım ve korunmuş bir zeytinyağı tercih etmeniz gerekiyor. Hani şu içtiğinizde gırtlakta yanma, dilin etrafında acımsılık ve belirgin meyvemsi tat aldığınız zeytinyağı olmalı. Asıl şifa kaynağı bu segment zeytinyağında bulunur.

2- Zeytinyağı kök nedeni ortadan kaldırmayabilir : Zeytinyağı sürdüğünüzde kas gevşetici sürmüşsünüz gibi dokuda onarım, gevşeme ve iyileşme başlar. Bu size mutlaka iyi hissettirecektir. Lakin zeytinyağı tüm bel ağrısı nedenlerini kalıcı olarak ortadan kaldırır diyemeyiz. Omurilik kaynaklı bir nedenden ağrılar oluyorsa belki de asıl ihtiyacınız fizik tedavi programıdır. Zeytinyağı kullanımında bu detayı mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Özetleyecek olursak, zeytinyağı bir şifa kaynağıdır. Hem içerek, hem saçlarınıza sürerek hem de bel ağrınıza doğru bir şekilde uyguladığınızda mutlaka faydasını alırsınız. Düzenli olarak iyi bir zeytinyağı sürerek bel ağrınızı azaltabilirsiniz. Bu konuyla ilgili Youtube daki videomuzu izlemek için alttaki görsele tıklayabilirsiniz.

Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır