Kapat

Zeytinyağı Boğazı Yakar mı ?


Zeytinyağı Boğazı Yakar mı ?

İyi zeytinyağı boğazı yakar. Zeytinyağı boğazı neden yakar  ? diye sorsak belki daha doğru olur. Bir çok zeytinyağı müdavimi bilir, ilk sıkım zeytinyağı mis kokusunun yanında dilin etrafında acımsı bir tat ve gırtlakta bir yanma hissi bırakır. Bunun nedeni pek az kişi tarafından bilinmektedir. Çoğu zaman da bu yanma hissi yanlış anlaşılır, acaba asitli mi, kusurlu mu diye yorumlanır. O yüzden bu konuya açıklık getirmek istiyoruz bu yazımızda.

Taze zeytinyağı boğazda yanma hissi verir. Zeytinyağının doğal yapısında bulunan minör bileşenler onun tat ve duyusal karakterini belirlemekte. Özellikle taze sıkımı yapılmış zeytinyağının yapısında yoğun derecede bulunan küçük yapısal maddeler zeytinyağının karakterini oluşturur. Bu durum oldukça doğal ve anlaşılırdır.

Peki zeytinyağı boğazı neden yakar ? Yazımızın en başında belirttiğimiz gibi: "İyi zeytinyağı boğazı yakar."Doğru üretimi yapılmış, sağlıklı zeytin meyvesinden sıkımı yapılmış,taze sıkımı yapılmış zeytinyağından az bir miktar ağzınıza aldığınızda dilin etrafında acımcı bir tat bıraktığını ve gırtlakta yanma hissinin olduğuna tanıklık edersiniz. Bu durum "acaba yüksek asitli zeytinyağı mı " sorusuna neden oluyor. Ancak bu yanma hissinin asit ile ilgisi yoktur. Zeytinyağının doğal yapısında bulunan oleuropein maddesi insan sağlığı için bir şifa kaynağı olmakla beraber gırtlakta yanma hissinin oluşmasına neden olur. Yani çok kısa bir cümle ile ifade etmek gerekirse " zeytinyağının yakıcı olması" pozitif ve istenen bir özelliktir. O yüzden eğer satın aldığınız bir zeytinyağı gırtlağınızda yanma hissi oluşturuyorsa, içiniz rahat olsun bu kötü bir durum değildir.

Hakiki Zeytinyağının Özellikleri Nelerdir ?

• Yakarlık : Zeytinyağının gırtlakta yanma hissi oluşturması oldukça iyi, olması gereken, pozitif işaretlerden birisidir. O yüzden yakarlık aradığımız bir duyusal işaret.


• Acımsılık : Zeytin ağacının bir dalını ısırdığınızda ağzınıza acı bir tat gelir. Bu durum ağacın kendini koruma refleksinden kaynaklanır. Kirpi dikenlerini çıkarır, bir kaplan dişlerini gösterir, salyangoz kabuğuna çekilir... yani doğada her canlı kendini bir şekilde korumaya çalışır. Acımsı tatın nedeni zeytin ağacının kendini koruma refleksidir. Bu koruma esnasında aktif olan oleuropein maddesi insan sağlığı için çok şifalı bir iksirdir. O yüzden bu durumu doğru yorumlamamız gerekiyor.


• Meyvemsi tat : zeytinyağı bir tohum yağı değildir. Bir meyvenin suyudur. Siz hiç bir şeftali suyu içip de şeftalinin tadını almadığınız meyve suyuna denk geldiniz mi ? Gelmezsiniz, çünkü şeftali suyu, şeftalinin bir parçasıdır. Aynısı zeytinyağı için de geçerlidir. Zeytin meyvesinin mis kokusu ve lezzetini zeytinyağında alırsınız. Zeytinyağı tadım analizinde aranan üçüncü pozitif işaret de meyvemsi tattır. Yani yediğiniz zeytinyağından tat almanız lazım. Bu da üçüncü özellik.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?  Gırtlağı Yakar mı?

İyi zeytinyağı boğazı yakar. Soğuk sıkım zeytinyağı üretim esnasında verilen suyun sıcaklığı anlamına gelir. 27 santigrat derecenin altında olması durumunda soğuk sıkım zeytinyağı denir ve bu ideal bir sıkım yöntemidir. Bu yöntemle üretilmiş soğuk sıkım zeytinyağı içeriğindeki fenolik bileşenler korunmuş olur. Doğal olarak oleuropein in varlığı gırtlakta yanma hissi oluşturur. O yüzden korunmuş, soğuk sıkım zeytinyağı taze ise gırtlakta yanma hissi oluşturması doğaldır.

Zeytinyağı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

İyi zeytinyağı boğazı yakar. Zeytinyağının gırtlakta yanma hissi oluşturmasının doğal bir durum olduğunu hatırlayarak bazı detaylara daha bakmalıyız zeytinyağı sipariş verirken. Sadece kaç asit olduğuna değil diğer bazı özelliklere de bakmamız gerekir. Gırtlakta yanma hissi, dilin etrafında oluşan acımsı tat ve yediğimizde aldığımız keyifli lezzet bizim dikkat etmemiz gereken ayrıntılar. Bununla beraber zeytinyağı üreticilerini keşfetmemiz ve doğrudan üreticinin kendisinden almamız ideal bir yaklaşım olacaktır. Şeffaf üretim yapan zeytinyağı üreticileri daha bir doğru karar olacaktır. Zeytinyağı nasıl üretiliyor, nerede üretiliyor, hangi zeytin cinsi kullanılıyor, sıkım tarihi ve yöntemi. Bu parametreler kalite çizgisini oluşturan yapı taşları.

Asitli Zeytinyağı Gırtlağı Yakar mı ?

İyi zeytinyağı boğazı yakar. Yüksek asitli (>2.0) zeytinyağları zaten rengi ile belli eder kendisini. Siyaha yakın koyu bir renk ve rahatsız edici koku ve tat yüksek asit ya da kusurlara işaretdir. Bu zeytinyağları işlenerek riviera zeytinyağı olarak satışa sunulur ya da sabun yapılır.  Bu zeytinyağının yakarlık durumuna bakılmaz zaten tüketime uygun değildir. O yüzden yüksek asitli zeytinyağı konumuz dışında kalıyor. Burada dikkat etmemiz gereken ayrıntı , Gırtlakta oluşan yanma hissi, asit kaynaklı değil; oleuropein kaynaklıdır.

Zeytinyağının şifası sizinle olsun. Olivkoy soğuk sıkım zeytinyağımızı sipariş vererek kendinize ya da sevdiklerinize bir iyilik yapabilirsiniz. Bilge ağaç zeytinin şifası sizinle olsun.

Son olarak unutmayın; İyi zeytinyağı boğazı yakar. 

 
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır