Kapat

Zeytinyağı Fiyatı


Zeytinyağı Fiyat 

Bir ürün satın alırken öncelikle onun neyine bir ücret öderiz ? Hacmine mi, ağırlığına mı, büyüklüğüne mi ya da rengine mi ? Bunlardan hiçbirisi değil tabii ki. Ödediğimiz ücret aldığımız şeyin "değeri"dir. Satın aldığımız şeyin bize kattığı değer ve faydalardır tabii ki. Bugün pazardan 30 TL ye bir gömlek satın almak mümkün ancak bir Lacoste mağazasına giderseniz o gömleğe 2.000 tl ödemeniz gerekir. Dışarıdan bakıldığında ikisi de gömlektir lakin kumaş kalitesi, işçiliği, bir sorun ya da şikayet durumunda markanın hizmeti vs gibi unsurlar Lacoste marka bir gömleğin çok daha pahalıya satılmasına olanak tanır. Aslında buradaki detay alınan gömleğin değeridir. 

Aynı şeyi zeytinyağı fiyatı için de söylemek mümkün. Bir tekel bayisinden,pazar yerine kurulu tezgahın üstüne kadar hemen hemen her yerde zeytinyağı varken insanlar neden internetten zeytinyağı sipariş eder ? İnternetten sipariş edilen zeytinyağını her yerde bulunanlardan ayıran nedir ? Tabii ki değeridir. Şöyle bir soru akla gelebilir belki, pazardaki ürünün değersiz olduğunu da nereden çıkardınız ? Bu durum satan kişinin bilgisi,tecrübesi ve ürünü tanıması ile ilgilidir. Pazar yerinde hatta tekel bayiinde bile satılan zeytinyağını, satan kişi tanımaz. Onun tek amacı ürünü elden çıkartmaktır.  Böyle olunca ortada bir değerden bahsetmek de mümkün değildir. Böyle olunca alıcı kıyasıya pazarlık yapmak ister. Haklıdır da ederinin üstünde bir değer vermeyi kimse kabul etmez.

Zeytinyağı Satın Alırken Fiyat mı Önemlidir, Değer mi ?

Birinci öncelik alıcının beklentisi ile ilgilidir. Hesaplı olsun da nasıl oluyorsa olsun modunda bir düşünce yanlış ürüne yöneltecektir. Ancak iyisi olsun ki zeytinyağının şifası bana fayda versin düşüncesi o zaman seçimlerimizi değiştirecektir. Bazı tüketiciler zeytinyağı tüketim alışkanlığı olmasa bile sadece şifa yönünü alabilmek için bu ürünü tüketir. Böyle olunca daha hassas bir süreç yürür. Tüketici daha sorgulayıcı yaklaşır. Zeytinyağı fiyatı , üretim yeri, üretim tarihi, üretici kişiler kimlerdir, hangi şartlarda nasıl bir üretim yapılmıştır gibi tüm detaylara fazlaca önem verir. Bunun neticesinde doğru bir ürünü alır. Bu yaklaşım doğrudur. Eczaneye gittiğimizde bizi hastalığımızdan kurtaracak bir ilacın kaç lira olduğuna çok önem vermeyiz. Birinci önceliğimiz sağlığımız ve o ilacın sağlığımıza kattığı değerdir. Dikkatli bakarsak aynı süreç zeytinyağı için de geçerlidir. İyi zeytinyağı fiyatı ile kötü olanın aynı olmaz. Üretim maliyetleri aynı değildir çünkü. Burada dikkat edilmesi gereken konu, zeytinyağı fiyatı değil içeriği olmalıdır.

Zeytinyağı Satın Al ancak Hangi Zeytinyağı ?

Burada haklı olarak şunu düşünmemiz mümkün. Tamam daha değerli ve korunmuş bir zeytinyağı satın alalım ancak bunu nasıl anlayacağız, hangi zeytinyağı doğru seçimdir ? Kısaca bunların üstünde duralım;

• Markalı butik üretim zeytinyağı
• Üreticisi ile doğrudan konuşma, soru sorma fırsatı bulduğumuz bir marka
• Üretim alanı ve bahçelerini internetten de görebileceğimiz bir zeytinyağı üreticisi
• Bölge olarak farklılığını öne çıkarmayı başarabilmiş üreticiler

bu başlıklar kabaca bizlere fikir verecektir. Sadece tenekesine ya da şişesine bakarak zeytinyağı satın al tercihi çok sağlıklı olmayacaktır.

Zeytinyağı Üreticileri Kimlerdir ?

Hangi zeytinyağı sorusunun ardından hangi zeytinyağı üreticisi sorusu gelir. Burada üründen önce üreticiyi tanırız aslında. O yüzden zeytinyağı üreticileri kısmını da araştırmak fayda sağlayacaktır. Çünkü iyi zeytinyağı demek, iyi üreticinin emeği demek aslında. Bu nedenle tercihimiz öncesinde üreticiyi de tanımamız fayda verecektir.

Ayvalık Zeytinyağı, Edremit Zeytinyağı , Küçükkuyu Zeytinyağı . Hangi Bölgenin Zeytinyağı Daha İyidir ?

Bu soru sık sorulan bir sorudur. Zeytinyağı fiyatı ve özellikleri bölgeden bölgeye farklılıklar gösterse de bu sorunun tam olarak doğru bir cevabı yok. Örneğin Küçükkuyu Zeytinyağı iyidir ancak burada üretilen her zeytinyağı kusursuz ve üstün lezzetlidir diyemeyiz. Bölge kadar üreten kişi ve iş süreçleri de önemlidir. O yüzden sadece bölgeye göre hareket etmemekte fayda var. Lakin tercih yapılırken sadece bölgeye ve fiyata bakmak yanıltabilir.

Güncel Zeytinyağı Fiyatları Nedir ?

Borsayı belki çok bilmeyebilirsiniz. Çoğu insan için uzak bir alandır. Bu alanın temelde şöyle bir mantığı var; iyi olana rağbet artınca kıymeti de artar. Benzer durum zeytinyağı için de geçerlidir. Özellikle dünya üzerinde bazı zamanlar zeytinyağı üretimi azalır ve farklı ülkelerden talepler gelir. Talep yoğunlaştığında fiyatın arttığı gerçeği her ürün ve hizmet için geçerlidir. Ancak bunun tersi de olabilir tabii ki. O yüzden hangi rakam yazılırsa yazılsın tam doğru olmayacaktır. Çünkü zeytinyağı fiyatı değişkendir. 
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır