Kapat

Zeytinyağı Fiyatlarındaki Değişkenlik


"Bir malın sadece fiyatına bakmak bazı hileleri peşinen kabul etmektir. "

Bir hizmet ya da ürün satın alırken, birçok ayrıntıyı birlikte değerlendirerek tercih yaparız. Ürün içeriği, kalitesi, satın alma öncesi ve sonrası destek, fiyat gibi bir çok değişken kararımıza etki eder. Sadece tek bir kritere bakmak, istemediğimiz sonuçlara neden olabilmektedir.

 

Zeytinyağı Seçimi


Zeytinyağı seçiminde de aynı durum söz konusudur. Soğuk sıkım natürel sızma zeytinyağı ile riviera yağın aynı fiyatta olması beklenemez. Peki zeytinyağı fiyatları arasındaki farklılıların sebebi nedir ? Zeytinyağı çeşitleri arasında hangi farklar fiyatlandırmaya etki ediyor, gelin beraber inceleyelim.


                                                             Zeytinyağı-Seçimi-Zeytin-Bakkal


Zeytinyağı dışarıdan bakıldığında sarı ya da yeşile yakın bir rengi olan, zeytin meyvesinin sıkılması ile elde edilen bir yağdır. Ancak dışarıdan görülen ile aslında var olanlar her zaman aynı değildir.Zeytinyağının ana yapısı,içerdiği değerler temel anlamda aynı olsa da farklı noktalarda zeytinyağı ayrışır. En çok denk geldiğimiz ayrışma noktası zeytinyağının asit derecesidir. Çoğu kimse zeytinyağı tercih ederken öncelikle kaç asit olduğunu sorar. Bu yerinde ve doğru bir yaklaşım olmakla beraber yeterli değildir. Oleik asit derecesinin düşük olması kalite anlamında iyiye işarettir. Peki asidik derecesine göre zeytinyağı kaça ayrılır,bakalım.
 

Natürel Sızma Zeytinyağı ( maksimum 0.8 asit); Zeytinyağının yapısında  %0.8'den daha az miktarda oleik asit bulunur.

Natürel Birinci Zeytinyağı (0.8 - 2 asit arası); Zeytinyağının yapısında  %0.8 ile %2' arasında oleik asit bulunur.

Lampant yağ (2 asit ve üzeri yağ); Zeytinyağının yapısında %2'den fazla oleik asit bulunur.


Lampant yağ direkt tüketime uygun değildir. Rafine edilerek,bir takım işlemlerden geçirilerek tüketilebilir hale getirilir. Rafine edilen ve asit derecesi düşürülen yağa bir miktar sızma zeytinyağı katılarak riviera denen yağ elde edilir. Riviera faydalılık açısından oldukça zayıftır. Fiyat anlamında en ucuz segment budur.

Asidik derecesine göre tasnif edilen zeytinyağları aynı zamanda üretim yöntemi ve hasat tarihine göre de farklılıklar içerir ve bu da zeytinyağı fiyatını etkiler.

- Taş Baskı Zeytinyağı, kontinü sisteme göre daha fazla insan gücü gerektiren daha maliyetli bir sıkım yöntemidir. İnsan gücünün ve zahmetininin fazla olması, fiyatının nispeten yüksek olmasına sebep olur.

- Erken Hasat Zeytinyağı, Ekim ayı içinde hasat edilen yeşil zeytin tanelerinden elde edilen sızma zeytinyağı çeşididir. Aralık ayı gibi zeytin siyaha dönmeye başlar ve daha fazla yağ elde edilir zeytinden. Yaklaşık olarak 3 ya da 4 kilo zeytinden 1 litre yağ elde edilebilmektedir. Ancak Ekim ayında yeşil zeytin tanesinden elde edilen yağ miktarı daha düşüktür. 7 ya da 8 kilo zeytinden ancak 1 litre yağ elde edilebilmektedir bu da zeytinyağının fiyatını etkilemektedir.

- Olgun hasat Zeytinyağı, Zeytinler Aralık ayına doğru yeşilden siyaha dönmeye başlar ve yağ elde edimine daha müsait hale gelir. Bu tarihlerde sıkımı yapılan zeytiyağının rengi sarıya yakındır ve tadı daha yumuşaktır.

Bu detaylarla beraber zeytinyağının soğuk sıkım olup olmaması da maliyete etki etmektedir. Sıkım esnasında kullanılan suyun sıcaklığı yükseklikçe elde edilen yağ miktarı artsa da bu sıcaklık, sağlığımızın bekçisi olan fenolik bileşenlerin kaybına neden olmaktadır. Sıcaklık arttıkça fenolik bileşen kaybı da artmaktadır. Peki nedir bu fenolik bileşenler derseniz, bu konuyla ilgili üç ayrı blog yazısı yazılabilir oldukça geniş önemli bir konu. Ancak kısaca tanımlamak gerekirse, zeytinyağı neden sağlıklıdır sorusunun cevabı fenolik bileşenlerin varlığıdır. Kalp, alzheimer, kanser gibi birçok hastalıkla mücadele eden ve korunmuş sızma zeytinyağının içinde bulunan bileşenlerdir.

Toparlayacak olursak zeytinyağı tercih ederken sadece fiyata bakmak çok sağlıklı olmayacaktır. Fiyat değişkenliğinin nedenleri sorgulamak gerekir. Ve unutulmamalıdır ki ederinin altında satılan bir ürün bazı tağşişleri (gıdada yapılan hile) barındırabilir. Direkt tüketilen ve sağlığımızı doğrudan etkileyen zeytinyağı tercih ederken sadece bir gıda ürünü değil aynı zamanda şifa kaynağı satın aldığımızı unutmamalıyız. Zeytinyağının şifa kaynağı olabilmesi için saf,temiz ve doğru yöntemlerle üretilmiş olması gerekir. Olivkoy Zeytinyağı olarak tüm bu kriterlerin farkında olarak üretim yapıyor, kalitesi korunmuş bir zeytinyağı sizlere sunuyoruz.


Doğal zeytin yağı için ürünlerimizi inceleyiniz.
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır