Kapat

Zeytinyağı Fiyatları Nedir? Kaliteli Zeytinyağı Neden Pahalıdır?


Zeytinyağı Pahalı mıdır ? Soğuk Sıkım Zeytinyağı Kaç Lira Olmalıdır ?


Anadoluda sık kullanılan bir deyim vardır”Altının sırrını sarraf belirlemez” diye. Bu söz basit ama çok şey anlatır. Altın çamura da düşse, sandıklarda da saklansa değeri değişmez. Az ve öz olmasından dolayı bir değeri vardır ve bu değeri kendinden gelir,satıcıından yani sarraftan değil.

Soğuk sıkım sızma zeytinyağı fiyatı nedir, kaç lira olmalıdır ?

Soğuk sıkım zeytinyağı maliyet olarak daha yüksektir. Fiyat noktasında bu fark etikete mutlaka yansır. Peki kaç lira olmalıdır derseniz, bu değer o günün şartlarına göre hesaplanır. Kullanılan zeytin miktarı, çalışan giderleri, sıkım maliyeti, ambalajlama ve vergiler hesaba katılarak bir fiyat belirlenmelidir ki,2020 yılı itibari ile 1 litre zeytinyağının 35 TL altında satılması çok mümkün değildir. 

Zeytinyağı satın alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Sızma zeytinyağı al konusu geçiyorsa sadece kaç asit olduğuna değil; zeytinyağının soğuk sıkım olup olmadığına, nasıl üretildiğine ve hatta yöresine de çok dikkat etmek gerekiyor. Örneğin Mersin yöresine ait bir zeytinyağı aroma olarak daha baskın bir tadı varken, Kuzey Ege zeytinyağı meyvemsi olarak çok daha belirgindir. Hoş aroması ve mis gibi kendine has bir kokusu vardır. Daha hafif aynı zamanda daha lezzetli bir zeytinyağı arayışı olan kişi Kuzey Ege’nin tadını seçmesi gerekir. Üretim tarihi, yöresi, üreten kişi,zeytinin cinsi ve oleik asit oranına dikkat edilerek iyi bir ürün seçilebilir. 

 

İnternetten Zeytinyağı Alınır mı ?

Konu internet olunca birçok insan tedirgin oluyor ve güven sorunu yaşıyor. Ancak iyi bir zeytinyağı almanın en ideal yolu internettir. Bugün konvansiyonel olarak üretilen,market raflarında yer tutan zeytinyağları ile butik üretim zeytinyağı arasında çok fark vardır. İyi bir üretimin ürünü kalitesi korunmuş bir zeytinyağından alacağınız keyif ve faydaları, marketten alacağınız zeytinyağından almanız mümkün değildir. O yüzden butik üreticiye ulaşma ve ondan almak oldukça akıllıca bir yöntemdir. Günümüz dünyasında artık birçok butik üretici ürülerini internet üzerinden müşterilerine ulaştırmakta. Lakin dikkat edilmesi gereken bir nokta da şudur; İnternet üzerinden satış yapan çok sayıda firma bulunmakta.Satın alırken firmayı da iyi incelemek gerekiyor. Yoksa tağşiş bir ürün de satın almak mümkün.

Zeytinyağı pahalı mıdır ?


Kalitesi korunmuş, İyi zeytinyağının litre fiyatı kısmen yüksek olmalıdır. Çünkü kalitesi korunmuş ve iyi bir zeytinyağı elde etmek için daha fazla zeytin kullanmak gerekir. Bunun yanında iyi zeytinyağını doğru muhafaza edebilmek için de ayrı ekipmanlar ve depolar gerekir ki, bu da maliyet demektir. Ekim ayında hasat edilen yeşil zeytin tanelerinden elde edilen erken hasat ve Soğuk sıkım metodları ile daha lezzetli ama daha az zeytinyağı elde edilir. Bu teknikle yapılan sıkımlarda bir litre zeytinyağı elde etmek için yaklaşık 7-10 kg arasında zeytin kullanmak gerekir. Normal sıkım yağlarda bir litre zeytinyağı 3-4 kg zeytinden elde edilir. Hem Erken hasat, hem Soğuk sıkım zeytinyağı elde etmek için ise en az 10-12 kg zeytin kullanmak gerekir.
İyi zeytinyağının fiyatı normal zeytinyağlarından daha yüksek olmak zorundadır. Ama bu bütçenize ek yük getirmez. Çünkü iyi zeytinyağı yoğun, konsantre bir yağdır. İçindeki zeytin oranı yüksektir. Daha az kullanarak daha derin lezzetler elde edersiniz. Toplam zeytinyağı tüketiminiz azalır.

Kalitesi korunmuş İyi zeytinyağının maliyeti neden yüksektir ?

Ekim ayında daldaki yeşil zeytin tanelerinin meyvemsi aroması en üst seviyededir.Ancak bu zeytin taneleri sıkıma alındığında elde edilen zeytinyağı miktarı oldukça düşüktür. Bu da çok sayıda zeytin kullanılmasını gerektirir ki, maliyeti oluşturan en önemli ayrıntılardan birisi de budur.Erken hasat sıkımda zeytinler daha genç ve diriyken içindeki yağın lezzet performansı üst noktasındadır ama henüz tam anlamıyla olgunlaşmadığı için yağ oranı azdır. Aynı şekilde Soğuk sıkımda da zeytin tanelerinden yağın daha kolay ayrılmasını sağlayan ama vitamin ve fenollerin uçmasını kolaylaştıran ısı kullanılmaz ve daha az ama vitamin ve fenol zengini bir zeytinyağı elde edilir. Ayrıca bir zeytinyağını yıl boyu taze tutmanın maliyeti oldukça yüksektir.İyi zeytinyağını korumanın çok sayıda maliyet kalemi oluşturduğunu biliyor muydunuz ? Işık geçirmeyen özel çelik krom tanklarda, 17-21 dereceden daha serin ortamlarda saklanmalıdır ki zeytinyağı ilk günkü tazeliğini koruyabilsin. Oksijenle temas tamamen kesilerek tüm vitamin ve polifenollerin korunması sağlanmalıdır. Bu sebeplerle iyi zeytinyağının fiyatı yıl içinde bir sonraki hasat zamanına kadar artış göstermesi gayet normaldir.Oluşan maliyetler nedeniyle çok ucuza zeytinyağı satmak imkansızdır. Maliyet kaleminin altına ürün satışı mümkün olmadığı için çok ucuza zeytinyağı almak mümkün değildir. 
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır