Kapat

Zeytinyağındaki Oleuropein Koronadan Koruyor!


Son günlerde öncesinde duymadığımız, pek de alışkın olmadığımız terimleri sıkça duyar olduk. Covid-19 diye adlandırılan bir virüsün kontrolsüz bir şekilde yayılarak tüm dünya insanlarını tehdit eder oldu. Corona ailesine ait bu virüs nefes darlığı, tat ve koku alma duyularının körelmesi,yüksek ateş,kuru öksürük  ve akciğerlerde kalıcı hasarlara hatta ölümlere neden olması nedeniyle ciddi bir korku ve tehlike yaymaktadır. Henüz kesin bir aşı ya da ilacı olmaması ciddi bir korku kaynağı oluşturmakta.

Biraz geçmişe bakıldığında insanlık tarihi buna benzer virüslerle hep uğraşmış, hatta günümüzde çok denk gelinmese de veba yüzünden milyonlarca insanın öldüğü tarihi kaynaklarında geçmektedir. Bugüne baktığımızda insanlık olarak daha avantajlı bir durumdayız. İlerleyen teknoloji ve bilim sayesinde bu virüsle daha etkin ve hızlı bir şekilde savaşma kabiliyetine sahibiz. Bu olumlu durum içinde bulunduğumuz döneme ışık ve umut olmakta.

Korona virüs (covid-19) pandemi olarak tanımlandı. Pandemi kontrolsüz ilerleyen hastalıklar, salgınlar için kullanılan bir terim. Eski dönemlerde de olmuş, toplu insan ölümleri ile sonuçlanmış pandemi, bir yönüyle kanser hastalığına çok benziyor. Akciğer kanseri, kolon kanseri, gırtlak kanseri gibi çeşitli vücut bölgelerinde yoğunlaşan kanserli hücrelerin pandemiye benzer yanı, kontrolsüz ve çok hızlı bir şekilde yayılmasıdır. Aslına bakarsanız vücudumuzda her gün kanserli hücre oluşur ancak vücudumuzdaki antikor sistemi devreye girerek bu kanserli hücreleri ortadan kaldırır. Ne zamanki bu hücrelerin üremesi kontrol altına alınamazsa o zaman kanser dediğimiz hastalık oluşur ve kısa sürede tüm vücudun koruma sistemi (bağışıklık sistemi) çöker ve çoğunlukla ölümle sonuçlanır. Kontrolsüz artan ve yayılan hücreler ile covid-19 virüsünün yayılma hızı ve tarzı çok benzer. Bu virüsten korunma yöntemi hakkında çokça bilgi uzmanlar tarafından hemen hemen her gün dijital mecra,televizyon, yazılı ve diğer görsel basın mecralarında anlatılmakta.

Son dönemde yapılan bilimsel bir araştırmada zeytin ve zeytinyağında bulunan oleuropein bileşeninin covid-19 virüsüne karşı koruyucu bir rol üstlendiğini göstermekte. Yapılan bu bilimsel deney kapsamında, bazı gıda maddelerinin eşit dozlarda karşılaştırıldığında antiviral ilaçlar için etki seviyesinde zeytin ve zeytinyağında bulunan oleuropein -7.83 olarak ölçülmüştür. Peki bu ne anlama geliyor derseniz şöyle açıklamakta fayda var, zeytinyağı içindeki minör bileşenlerden oleuropein insan sağlığı için bir süper kahraman rolünde. Bilindiği gibi önceki blog yazılarımızda bununla ilgili detaylı yazıları kaleme aldık. Oleuropein sağlığımız için çok kıymetli olduğu bilinmekteyken, yapılan son bilimsel araştırmalarda bu bileşenin insanın vücut  direncini arttırması sebebiyle korona virüse karşı koruma sağladığı görüldü.

Zeytinyağında bulunan oleuropein in korona virüs üzerindeki etkilerini adresleyen bilimsel çalışmayla ilgili bazı veriler Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadin tarafından paylaşıldı. Altta linkleri bulunan adreslerden detaylı bilgi edinmek isteyenler inceleyebilir. Özetle denmekte ki, Zeytinyağı,zeytin ve zeytin yaprağında bolca bulunan oleuropein vücut direncini arttırmakta ve virüse karşı daha koruyucu bir rol üstlenmekte.

Sadece korona virüs için değil, diğer hastalıklardan da korunmak için düzenli olarak soğuk sıkım sızma zeytinyağı tüketmek oldukça faydalıdır. Sağlık çok kıymetli bir hazinedir, bir yönüyle bir çiçeğe benzer sağlıklı olma hali. Bu çiçeği hayatta tutmak için düzenli ve yeterli miktarda su,güneş ışığı ve organik gübre vermek gerekir. Aynı şekilde sağlığımızı korumak için de sağlıklı ve organik beslenmemiz gerekmekte.

Korona virüs üzerinde zeytinyağı ya da diğer gıda ürünlerinin doğrudan bir etkisi olduğu bilimsel olarak ispatlanmış bir durum değildir. Bilim insanlarının bu virüs tipini ortadan kaldırmak için yoğun bir şekilde çalıştığı bilinmekte. Bu süreçte bizlere düşen, bu virüs tipinden kendimizi izole ederek koururken bir yandan da  düzenli olarak zeytinyağı tüketerek vücut direncimizi daha sağlam hale getirmektir.  Çünkü vücudumuza giren her yabancı unsur, vücudumuzdaki antikorlarla pasifize edilmekte. Bu yüzden bizler bu antikorları besler, iç direncimizi arttırsak daha zinde ve güçlü bir savunmaya sahip olabiliriz.

Soğuk sıkım sızma zeytinyağı, keçi peyniri, GDO'suz salça ve diğer organik ürünlerimizle sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz. Böylelikle sadece koronaya karşı değil; diğer hastalık sebebi unsurlara karşı da korunma sağlamış olursunuz. 

Kazdağı'nın şifası ürünlerimiz için web sitemizi ziyaret edebilir, birbirinden sağlıklı çeşitlerimiz ile daha sağlıklı bir ömür sürebilirsiniz. Kazdağı organik ürünler ve soğuk sıkım sızma zeytinyağı çeşitlerimiz bir tık uzağınızda.

Kaynak: https://www.preprints.org/manuscript/202003.0226/v1

https://www.researchgate.net/publication/339237008_Elderberry_is_anti-bacterial_anti-viral_and_modulates_the_immune_system_anti-bacterial_anti-viral_and_immunomodulatory_non-clinical_in-vitro_effects_of_elderberry_fruit_and_flowers_Sambucus_nigra_a_sy
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır