Kapat

Zeytinyağı Sektörünün Şikayeti – Güven


Zeytinyağı Sektörünün Şikayeti – Güven

Zeytin ve zeytinyağı sektörünün içerisinde bulunduğumdan beri ticari amaçlar doğrultusunda yüzlerce kişiyle görüştüm, konuştum, tanıştım. Gerek yüzyüze gerekse dijital mecralardan (sosyal medya,mail, telefon vb) birçok kişinin sektör hakkında şikayetlerini ve geçmişteki kötü deneyimlerini dinledim. Bu yönde son zamanlarda da artış gösteren zeytinyağında tağşiş ve ücretlerdeki uçurum nedeniyle böyle bir yazıyı kaleme almanın gereğini hissettim.

Dünyada en fazla zeytinyağı üretimi yapan ilk beş ülkeden birisi olmamıza rağmen, zeytinyağı sektöründe uzun zamandır çözemediği bir sorun var ki, o da güven problemidir. 1950'lili yıllarda çıkan bir markanın etiketinde yazan "Saf ve Hilesiz" ifadesi aslında bu sorunun uzun süredir yaşandığının ispatı gibi. Üretici maliyetlerden ya da muzdarip iken tüketici fiyatın yüksek olduğu düşüncesinde. Bu durum bazı kötü niyetli kişiler için fırsat olmakta. Tağşiş yani hileli ürünlerle olması gereken fiyattan daha ucuza satan bazı kişiler hem satın alan kişiyi hem de işini layıkıyla yapmaya çalışan üreticiyi mağdur etmektedir. Böylesi uygulamalar uzun vadede zeytiyağı piyasasında güven sorunu yaratmakta.  Tüketici tarafında bir kere kırılan güveni onarmak oldukça zor olmakta.

Ucuza zeytinyağı tüketmek isteyen kişi, aldığı ürünün zeytinyağına benzer bir şey olduğunu bazen anlamakta bazen de anlamamakta. Çünkü dışarıdan tadarak bir ürünün gerçek olup olmadığını anlamak,uzmanlar için bile güç ve kesin değil. Böylesi bir durumda, tohum yağı (ayçiçek,konola,palm vb) karıştırılmış zeytinyağına benzer ürün,tüketenin hem sağlığı için hem de cebi için zarar oluşturmakta. Çünkü çoğu insan zeytinyağını önce şifası için alır ve tüketmek ister. Zeytinyağı sağlıklıdır iddiasının altı son senelerde yapılan araştırmalarla ispatlanıp, iletişim mecralarında duyuldukça bir farkındalık oluştu ve insanlar artık zeytinyağının şifasını almak istiyorlar. Ancak çok ucuz rakamlara satılan hileli ürünler tüketiciyi yanlış yere yönlendirmekte.

Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Zeytinyağı satın alırken çoğunlukla önceliğimiz fiyat olmaktadır. Bu bilinçaltımızda hızlıca gerçekleşen gayet insani bir durumdur. Ancak satın alma öncesinde şu sözü unutmamak gerekir;

"Dünyada hiç kimse hiçbir şeyi daha kötü yapmadan daha ucuza satamaz. Bir malın sadece fiyatına bakmak bazı hileleri kabul etmek demektir."

 Satıcı firmayı tanımak gerekir

Zeytinyağı üreticileri son senelerde markalaşma yolunu seçerek müşterilerine bir kimlik ile ürünlerini satma yoluna gittiler. Bu kimliğe sahip yani oluşmuş bir markası olan üreticileri araştırmak gerekir. Nerede üretim yapıyor, ne kadar hijyenik şartlarda üretim aşaması gerçekleşiyor, müşterilerinin sosyal medya, google sayfası ve web sitesine bıraktığı yorumları incelemekte fayda var. Bunlar bize markanın hakkında fikirler verecektir. Önceki müşteriler aslında birer referanstır. Bu referansların iyi ya da kötü deneyimlerini paylaşması bize de bir uyarı ya da tavsiye niteliği taşır.

Ürünü tanımak gerekir.

Bir ürün alırken yüksek miktarda değil mümkünse küçük ebatlarda satın almakta fayda var. Küçük ebattaki ürün test edildiğinde damak tadına ne kadar uygun, keyifle tüketilebilir bir ürün mü değil mi anlaşılmış olur. Paramızı korumak için böyle bir yöntem tercih edilebilir. Bununla beraber ;
 - Üretim yapılan zeytin ağacının cinsi nedir
 - Üretim tarihi ve yöntemi nedir ?
 - Filtre edilip, edilmediği
 - Hangi koşullarda saklandığı
 - Ambalajları (şişe,cam,plastik vb)
 - Zeytinin nasıl hasat edildiği

gibi detayları sorgulamak zeytinyağını tanıma anlamında fayda sağlayacaktır. Çünkü bu soruların tümü karakteristik olarak doğrudan etkileyen faktörlerdir.

Fiyat değişikliği konusu sorgulanmalıdır.

Örneğin aynı satıcıda farklı fiyatlarda satılan farklı ürünleri olabilir. Böyle bir durumda bunun nedenleri mutlaka sorulmalıdır. Buradan gelecek cevaplar kafa karmaşasını giderecek ve güven hissinin zarar görmemesini sağlayacaktır.


Bunlar başlıca yapabileceğimiz konulardır. Güvensizliğin temelinde iletişim eksikliği ve öncesinde yaşadığımız deneyimlerin izleri vardır. Kötü bir ürüne yüksek bir fiyat vermişseniz bu sizin güven duygunuzu yaralamıştır ve bir sonraki sefere başka bir satıcıdan ürün alırken güvensiz yaklaşmanıza neden olur. Böylesi kötü tecrübeniz olduysa ön araştırma sonrası üretici ile direkt iletişime geçerek bilgi almak en sağlıklı olandır. Çünkü iletişim kanallarının kapalı ya da sağlıksız olduğu ortamlarda güven duygusundan bahsedemeyiz. Açık ve sağlıklı bir iletişim yoluna gittiğimizde hem beklentimiz anlaşılacaktır hem de üretici kendisini ve ürününü daha net ifade edebilecektir.

Zeytin Bakkal ve Olivkoy Zeytinyağı olarak, her mecrada var olup ürünlerimizi ve kendimizi daha şeffaf bir şekilde sizlere tanıtma yolunu seçtik. Bu yüzden sosyal medya kanallarımızdan, Youtube kanalımızdan ve web sitelerimizden her detayı nedenleriyle beraber açıklamaya çalışıyoruz. Çünkü güven duygusunun temelinde şeffaf iletişim olduğu inancındayız. Daha sağlıklı bir ürün, daha açık bir iletişim için çabalarımız hep sürecek.

Sevgiyle kalın :)
Zeytin Bakkal | Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı, Siyah Zeytin, Yeşil Zeytin,Zeytinyağı Sabunu © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır