Kapat

Zeytinyağı Tansiyonu Nasıl Düşürüyor ?


Zeytinyağı Hipertansiyonu Nasıl Düşürüyor


Zeytinyağı tansiyona iyi gelir mi ? Tansiyon hastaları zeytinyağını ne sıklıkta nasıl tüketmelidir ?Hipertansiyon hastalığı hem dünyada hem de ülkemizde yaygın olarak görülen kronik bir hastalıktır.Ülkemizde her 3 kişiden biri yüksek tansiyon hastalığına maruz kaldığını biliyor muydunuz ? Oldukça yaygın olan bu kronik hastalık organlarımıza zarar verirken, kimi zaman da ölümcül olabilmekte.

Yüksek tansiyon nasıl oluşur ? Damarlarda dolaşan kan, normalin üzerinde basınç uygulmaya başlarsa hipertansiyon denilen durum ortaya çıkar. Şayet bu durum dengelenmez ise organ hasarı ya da ölümle sonuçlanan durumların ortaya çıkması  kuvvetle muhteldir. Peki kan basıncının normalden yüksek olmasının nedenleri nelerdir ? Başlıca nedenler arasında şunlar sıralanabilir;

Aşırı tuzlu gıdalarla beslenme
Doymuş ve trans yağ tüketimi
Aort damarının kalpten çıktığı bölgenin dar olması
Kilo fazlalığı (obezite)
Alkol ve sigara kullanımı
Yetersiz ve dengesiz uyku düzeni
Yoğun strese maruz kalmak
Genetik yatkınlık

Hipertansiyonun başlıca nedenleri arasında bunlar yer almaktadır.

Peki hipertansiyon sadece yetişkinlerde mi olur ? Tabii ki hayır. Maalesef bu kronik hastalık çocuklarda da görülmektedir.Çocukları bile tehdit eden ve yaygın olarak görülen bu hastalık için nasıl bir tedavi uygulanmakta ?

Yüksek tansiyonu dengelemek için ilaç desteği olsa da öncelikle hastanın yaşam alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Daha hareketli, düzenli ve doğal beslenmesi olmazsa olmazdır. Böylelikle kalp damar hastalıklarının en yaygını olan hipertansiyon kontrol altına alınır.

Bu kronik hastalığın en güçlü ilaçlarından birisi de soğuk sıkım sızma zeytinyağıdır. Soğuk sıkım sızma zeytinyağı içinde bulunan oleuropein ve diğer biofenoller kalp damar sağlığı için adeta bir ilaç gibi etkiler göstermektedir. Soğuk sıkım sızma zeytinyağının içindeki bulunan bu faydalı bileşenler kalp ve damarları besleyerek, yüksek tansiyon riskini en aza indirir ayrıca kalp krizi tehditi ile savaşır.Kötü huylu LDL yi düşüren zeytinyağı iyi huylu HDL yi yükselterek tansiyon hastalığının ortadan kalkmasına büyük destek sağlar.

Tansiyon hastalığından korunmak için zeytinyağını nasıl tüketmeliyiz ?

Hakiki korunmuş zeytinyağını özellikle sabahları aç karnınıza içmeniz büyük fayda sağlar. Boş mide çeperini besleyen hakiki soğuk sıkım sızma zeytinyağı, kalp ve damar hastalıkları için adeta bir kalkan oluşturacaktır. Yemeklerde ve salatalarda da kullanabileceğiniz soğuk sıkım sızma zeytinyağını içerek tüketmeniz önemle tavsiye edilir. Her sabah bir tatlı kaşığı içmek yeterli olacaktır.


 
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır