Kapat

Zeytinyağı zayıflatır mı ? Zeytinyağı kaç kaloridir ?


Zeytinyağı zayıflatır mı ? Zeytinyağı kaç kaloridir ?

Zeytinyağı içersek kilo mu alırız yoksa zayıflar mıyız ? Zayıflamak için zeytinyağı nasıl bir tüketilmelidir ? Zeytinyağının kilomuza nasıl etki etmektedir? Ayrıca sağlıklı bir şekilde zayıflamak için porsiyonlarımız nasıl olmalıdır ? 

Evet zeytinyağı, doğru tüketildiğinde kilo vermenize büyük destek sağlar. Yağ olmadan yağ yakmanın mümkün olmadığı biliniyor. Yani vücudumuzda depolanan fazla yağları yakabilmek için doymamış sağlıklı yağlara ihtiyacımız var. Ancak aklımızdan çıkarmamız gereken bir değer önemli ayrıntı, hareketli yaşam ve düzenli spor. Sağlıklı beslenme ve düzenli spor sonrası kilo vermemiz kolaylaşacaktır. Peki zayıflama yönünden bakarsak zeytinyağı tüketiminde dikkat etmemiz gereken detaylar nelerdir ? Zeytinyağı içersek nasıl zayıflamış oluruz ?

1- Bilim insanları, zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağ asitlerinden dolayı kilo almanın çok zor olduğunu açıklamışlardır. Doğru kullanıldığında zeytinyağı, sağlıklı bir şekilde kilo vermemizi kolaylaştırır.

2- Tekli doymamış yağ asitleri yönünden zengin olan zeytinyağını tükettiğinizde metabolizmanın hızlandığı görülmüştür. Metabolizmanın hızlanması, kilo kaybını da hızlandıran bir detay olduğundan zeytinyağı zayıflamayı bu noktada da destekler.

Zeytinyağının kalorisi nedir ? Kilo vermek için zeytinyağını nasıl tüketmeliyiz ?

Kilo vermek istiyorsak nasıl tükettiğimize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü zeytinyağının olması gereken fazla tüketimi, kilo almayı hızlandırır. Çünkü zeytinyağı kalori bakımında yüksek bir değere sahiptir. Bu bağlamdan bakarsak günlük bir çorba kaşığından fazla zeytinyağı tüketmek kilo almamıza neden olabilir. Kilo alma derken şu detayları da gözden kaçırmamak gerekiyor. Hareketsiz bir yaşamı benimseyen, gün için 6 saat fazla oturan insanların kilo alması kuvvetle muhtemeldir. Bu detayı da hatırlamakta fayda var.

Peki zeytinyağı kaç kaloridir ?

Yapılan laboratuvar incelemelerinde 100 gram zeytinyağının yaklaşık olarak 884 kalori olduğu görülmüştür. Kalori değerini göz önünde bulunduracak olursak günlük tüketimde ideal olan bir çorba kaşığını geçmemektir. Şayet bu dozu aşmazsanız, zeytinyağının metabolizmayı hızlandırması ve tekli yağ asitleri bakımından zengin olması dolayısı ile kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Kalori bakımından yüksek olan zeytinyağı tokluk hissi vereceği için az miktarda tüketildiğinde sağlıklı bir şekilde kilo vermemiz mümkündür.


 
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2022 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır