Kapat

Zeytinyağının Cilde Fayları


Zeytinyağının Cilde Fayları

Hepimiz insanız ve zaman denilen makinanın çarkları arasında yaş alıyoruz yani yaşlanıyoruz. Bu doğanın kanunu. Zaman içinde biz yaş aldıkça  cildimizin kırışması, yaşlanması kaçınılmaz. Peki bazı insanların cildi daha otuzunda iken kırış kırış oluyorken bazıları 50 yaşında kırk gibi gösteriyor hiç düşündünüz mü ?

Zeytinyağı cilt bakımı nasıl yapılır ve zeytinyağı ile daha genç gözükmek mümkün müdür ? Tabii ki, evet. Eski dönem kayıtları incelendiğinde ilk defa insanlar kuzey mezapotamya bölgesinde yani bugün Suriye ve  Irak’ın kuzey bölgelerinde ilk defa zeytin ağacının kalıntılarına rastlandığı keşfedildi. İnsanlar zeytinden yağ elde edilmesini çok zaman sonra keşfedebildi. Çünkü dalında oldukça acı olan, yenilemeyen zeytinden yağ edilme fikri uzaktı. İnsanlar taşla ya da ayakla zeytini ezip, suyunu çıkartınca yani zeytinyağını elde edince onu hemen yemedi. Bunun yerine eline ve yüzüne sürdüklerinde parlak,canlılık ve daha güzel bir görünüm elde edildiğini görünce, zeytinyağını uzunca bir süre cilt bakımında kullandı. Ancak bir sorun vardı o dönemde. Zeytin ağacının çok az olması nedeniyle ancak varlıklı insanlar az miktarlarda alıp kullanabiliyordu bu şifa kaynağını. Cildi beslemesi ve daha genç gösterdiği için özellikle kadınların ilgisi büyüktü zeytinyağına.

Peki zeytinyağının cilt üzerindeki bu denli etkili ve faydalı olmasının sırrı nedir ? Güçlü bir antioksidan olan E vitamini ve fenolik bileşenler zeytinyağının ilaç gibi kullanılmasına neden olmuştur. Saçı dökülenler, cildi kuru ve kırışık olanlar zeytinyağının şifasına başvurmuş hep. Özetleyecek olursak, zeytinyağının cilde faydaları şunlardır ;

  1. Yaşlanmayı geciktirir : Düzenli olarak soğuk sıkım zeytinyağı kullandığınızda cildiniz daha parlak ve canlı gözükür. Bu da sizin daha genç görünmenize neden olur.
  2. Göz altı morluklarına iyi gelir: Zeytinyağındaki güçlü antioksidan e vitamini ve polifenoller gözaltı torbalarında oluşan morlukları giderir. Bazı insanlar yorulduklarında, uykusuz kaldıklarında ya da stresli olduklarında çok çabuk göz altları morarır. Ve bu durum rahatsız edici olabilir.Böylesi bir şikayetiniz varsa,mutlaka düzenli olarak göz altlarınıza zeytinyağı sürerek şifalanmalısınız.
  3. Dudaklarınızı besler: Cilt yapısından kaynaklı olarak bazı insanların dudakları çabuk kabuk tutar ve hatta kanamaya varacak kadar hasar oluşur. Böylesi durumlarda nemlendirici ya da farklı çözümler üretmek yerine zeytinyağı ile biraz masaj yapmanız hasarlı dokuyu onarır ve dudaklarınızın daha sağlıklı olmasını destekler.
  4. Saç köklerinizi besler ve dökülmeyi azaltır : Zeytinyağındaki polifenoller ve oleuropein maddesi saç kökleri için güçlü bir besleyicidir. Saç köklerinize masaj yaparak zeytinyağı sürdüğünüzde saçlarınızın dökülmesi azalır. Kafa derisi üzerindeki tahrişe bağlı oluşan kepeklenme azalır.
  5. Güneş lekelerine iyi gelir : Gün içinde yüzünüze hiçbir şey sürmeden dışarıya çıktığınızda yüzünüzde güneş lekeleri oluşabilir. Özellikle güneşin dik ve yoğun geldiği yaz dönemlerinde bu şikayetler artabilir. Güneş lekesi olarak bilinen bu rahatsız edici görüntülerin ortadan kalkması için soğuk sıkım sızma zeytinyağını kullanabilirsiniz. Düzenli olarak yüzünüze sürerseniz, güneş lekelerinin zamanla sönümlendiğini ve ortadan kalktığını göreceksiniz.
  6. Saçlarınızın daha dolgun gözükmesini sağlar : saç kökleriniz yeterli miktarda beslendiğinde, saç tellerinizde dolgunluk oluşacaktır. Özellikle ince telli, kırılgan saç yapınız varsa düzenli olarak saç köklerinize zeytinyağı uygulamalısınız.
  7. Doğal makyaj temizleyicidir. Makyaj yaptıktan sonra cilt gözeneklerini tıkayan ve zarar veren makyaj malzemelerinin kalıntısını temizlemek için bir parça pamuğa hakiki, saf zeytinyağı sürüp temizleyebilirsiniz. Hem daha ekonomik hem de daha doğal bir temizlik sağlayacaktır.

Böylelikle zeytinyağı ile cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna da cevap vermiş olmuştuk.  Özetle, zeytinyağını sadece yemeklerde kullanmayın,cildiniz için de kullanın böylelikle hem sağlıklı hem de daha genç görünebilirsiniz.
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır