Kapat

Zeytinyağı İle Yıkanmak


Zeytinyağı İle Yıkanılır mı ? Faydaları Nelerdir ?

Evet doğru okudunuz;"Zeytinyağı ile Yıkanmak" kulağa hoş gelmese de bu sözün altında söylemek istediğimiz farklı detaylar bulunmakta. Gelin o detayları okuyalım.

Öncelikle zeytinyağı ile aklımızda ilk çağrıştırdığı anlamda yıkanmak mümkün değildir. Zeytinyağı su gibi çözücü olmadığından  bu anlamda kullanılamaz. Buradaki anlam filozof Demokritos'un sözüne bir atıftır.Bir gün filozof Demokritos'a sorulur"Sağlığımızı nasıl koruyup, uzun ömür süreriz?" O da şunu söyler : "İçimizi balla, dışımızı zeytinyağı ile yıkayalım." 

Son senelerde hep yemeklerde kullandığımız zeytinyağı, önceleri gıda olarak değil de daha çok ilaç niyetine kullanılmıştır. Zeytin ağaçlarının azlığı ve insanların bu ağaçtan zeytinyağı elde edebilmek için çok zahmet çekmesi, zeytinyağına ulaşılabilirliği zor kılmakta idi. Bu yüzden insanlar zeytinyağını yemekten daha ziyade ilaç gibi kullanmakta idi. Tıpkı bizim bugün eczaneye gidip aldığımız ilaçlar gibi. Hatta bununla ilgili çekilmiş filmler dahi mevcuttur. Bunlardan birisi de "Lorenzo'nun Yağı" filmidir. Filmde küçük çocuğunda bir hastalık görülen baba hangi doktora gitse bir çare bulamamaktadır. Çocuğunun sinir sistemi günden güne çöken evladını kurtarmayı kafayı takan baba, kendini bir kütüphaneye kapatır. Günlerce ilgili kitaplar okur ve çözüm yolu bulmaya çalışır. Sonradan bir yağ asidinin bu hastalığı önlediğini öğrenir bu yağ asidini araştırdığında,bu yağ asidinin çokça bulunduğu zeytinyağını keşfetmiş olur. Sonrasında zeytinyağı ile evladına tedavi geliştiren baba hastalığın ilerlemesini durdurmayı başarır. Her ne kadar bir film desek de bu olay yaşanmış bir hikayeden alıntılanmıştır.

Zeytinyağının faydaları nelerdir ?  

İnsanlar bu soruyu çok soruyor. Şu hastalığa, bu derde iyi gelir demeden önce tavsiyemiz bu filmi izlemeleri oluyor. Bugün rahatlıkla erişebildiğimiz zeytinyağının faydalarını irdelemekte güçlük çekiyoruz. Yeterince tanımıyor, kullanmıyoruz. Oysa ki insan sağlığına faydaları yeterince bilinse yemek için değil, şifası için tüketirdik bu gıdayı.

Hangi Yörenin Zeytinyağı İyidir  ?

Zeytinyağı tercih ederken yöreden önce kalitesi korunmuş bir zeytinyağı tercih edilmelidir. Sıkım yeri belli, markası olan, hijyen kurallarına sadık,zeytinyağını iyi tanıyan butik üreticiden almak en evla olanıdır. Bununla beraber damak tadına göre yöre seçimi de yapılabilir. Örneğin Edremit zeytinyağı ve Küçükkuyu zeytinyağı soğuk sıkım tekniği ile üretildi ise, nefaseti yüksektir. Yani daha lezzetlidir. Lezzetinin kaynağı meyvemsilik özelliğinden gelir. Özellikle Küçükkuyu beldesi civarından Edremit'e doğru uzanan Kazdağı bölgesinde yetişen ağaç türü Edremit yağlık tipidir. Bu ağacın aroması hafif olmakla beraber oldukça lezzetlidir. Şayet ağır kokmayan, kusursuz, meyvemsi tadı belirgin bir zeytinyağı istiyorsak, Küçükkuyu beldesinde zeytinyağı üretimi yapan Olivkoy Zeytinyağını güvenle tercih edebilirsiniz. 

Zeytinyağı ile Yıkanmak Nasıl Olur  ?

Zeytinyağını yemeklerde kullanarak tüketiyoruz peki ya vücudumuzda kullanıyor muyuz ? Zayıf kalmış saçlarımızda, kırışmaya yüz tutmuş el ve yüzümüzde, mide ağrısı olduğunda karnımızda ya da sırt ağrıları çektiğimizde sırta masaj yapmada zeytinyağı kullanıyor muyuz ? Çoğu kimse maalesef bu tür kullanımdan uzak durmakta. Uzak durmasının nedeni aslında böyle bir kullanım alanını bilmemesi. Aslında zeytinyağı ile yıkanmaktan kasıt, vücudumuzu sadece içten değil dıştan da şifalamak, bilge ağacın şifası ile. En az yediğimiz kadar dışarıdan da zeytinyağından istifade etmemiz gerekiyor. 

Peki dıştan zeytinyağı sürmek fayda sağlar mı ?

Tabii ki sağlar. Dışarıdan sürülen zeytinyağı derimizde bulunan boşluklara nüfuz ederek, cildimizi besler. Kas sıkışmasından muzdarip olduğunuzda ilgili alana zeytinyağı sürerek bir süre masaj yapın ve gözlemleyin. Kısa sürede nasıl kendinizi iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Kazdağı'nın şifası sizinle olsun. Binlerce yıldır zeytin ağacına ev sahipliği yapan bu toprakların üstün lezzetli, Olivkoy Zeytinyağı'nın şifası ve iyiliği sizinle olsun. Siz de bu şifa ile arınmak isterseniz Zeytin Bakkal ya da Olivkoy Zeytinyağı web sitemizden sipariş oluşturabilirsiniz.

Çanakkale Küçükkuyu'dan sevgilerimizle
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır