Kapat

Zeytinyağlı Humus Tarifi


Zeytinyağının birçok kullanım alanı mevcuttur. Bunların içinde humus ayrı bir yere sahiptir. Humus aslında geleneksel bir yemek olarak anlatılmaktadır. Eskiden önemli kişilerin tükettiği ve sevdiği bir besin olarak söylenmektedir. Günümüzde Humus, başta Ortadoğu olmak üzere dünyada birçok sağlıklı popülasyonda diyet konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

 

Nohuttan elde edilen Humusun sırrı, içerisinde barındırdığı sindirilen karbonhidratlar, midenizi dolduran lifler ve sizi daha uzun süre tok tutan proteinden oluşmasıdır.

Akdeniz, Ege ve Ortadoğu’da yaşayan bireyler, binlerce yıldır iyi kalitede zeytinyağı ve tahin tüketiyor. Günümüzde hala bu bölgelerde tüketilen bu tür diyetler (humus tariflerinin içerisinde genellikle fasulye, limon ve sarımsak gibi diğer sağlıklı besinler de içermektedir) anti-inflamatuar olduğu kanıtlanmıştır.  İnflamasyonun birçok kronik hastalığın kök nedeni olduğunu biliyoruz.

Bu sağlıklı popülasyonlara benzer beslenme, kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürebilir. Romatoid artrit semptomlarını azaltabilir ve Alzheimer hastalığı, kanser, kardiyovasküler hastalık ve diyabet oluşma riskini azaltabilir.

 

Humus sağlıklı mıdır? Doğal besinlerle yapılmış ev yapımı humus yaparsanız veya kaliteli malzemeler satın aldıysanız eğer, evet! Humus tariflerinde altı sağlıklı içerik bulunur: nohut, zeytinyağı, sarımsak, limon suyu, deniz tuzu ve tahindir.

 

İşte humusun sekiz faydası:

 

·        Bitki Esaslı Protein Kaynağıdır

 

·        Hastalıklarla Mücadele Eder

 

·        İnflamasyonu Azaltır

 

·        Sindirim ve Bağırsak Sağlığını İyileştirir

 

·        Vitamin ve Mineral Değeri Yüksek

 

·        Kemik Sağlığını Destekler

 

·        Kalp Sağlığını Korur

 

·        Enerjinizi Arttırır

 

HUMUS NASIL YAPILIR?

 

Malzemeler

 

-1 Su Bardağı Haşlanmış Nohut

 

-1 Limonun Suyu

 

-2 Diş Sarımsak

 

-2 Çorba Kaşığı Tahin ya da 1 çorba kaşığı tahin + 1 çorba kaşığı zeytinyağı

 

-1 Çay Kaşığı Tuz

 

Yapılışı

 

Nohutları tüm malzemelerle birlikte mutfak robotundan homojen kıvama gelene dek geçiriyoruz. İşte hepsi bu kadar! Soğuk sıkım natürel sızma zeytinyağı ve isteğe göre pul biber ekleyerek enfes bir deneyim yaşayabilirsiniz. Afiyetle.
Zeytin Bakkal | Çanakkaleden Üstün Lezzetli Zeytinyağı ve Organik Ürünler © 2020 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır